Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM'nin gündemi Soma ve Yargı Paketi

Meclis, yoğun bir hafta yaşayacak; Soma ve yargı paketi mesaisi yapacak. Genel Kurul gündeminde 102 maddeden oluşan yargı paketi de bulunuyor

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Meclis, yoğun bir hafta yaşayacak, Soma ve yargı paketi mesaisi yapacak. 102 maddeden oluşan Yargı paketini gündeme alacak. Tasarı, Anayasa Mahkemesi'nin kısmen iptal ettiği HSYK'nın yapısını, değişiklikten önceki haline döndüren düzenlemeleri de içeriyor. Meclisin bu haftaki gündeminde kurulan Soma Komisyonu'nun yol haritasının yanı sıra, çocuklara yönelik cinsel suçlara karşı öngörülen cezaların artırılmasına ilişkin düzenleme de bulunuyor.

SOMA'DA YOL HARİTASI

Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili olarak kurulan Araştırma Komisyonu, parti gruplarının bildirdiği üyelerin isimleri TBMM Genel Kurulu'nda okunmasının ardından ilk toplantısında görev bölümü yapacak ve yol haritasını belirleyerek çalışmalarına başlayacak. Plan ve Bütçe Komisyonu, taşeron ve madenlerde çalışanlarla ilgili düzenlemelerin yer aldığı torba yasa tasarısını yarın ele alacak.

CEZALARA ÖNEMLİ ARTIŞ

Yeni yargı paketi de bu hafta Genel Kurul'un gündemini oluşturacak. 102 maddeden oluşan "Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı", temel kanun olarak dört bölüm halinde görüşülecek. Tasarı cinsel dokunulmazlığa karşı ve çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar uygulanan cezaları önemli ölçüde artırılmasını öngörüyor. Uyuşturucu suçlarında da denetimli serbestliğin yalnızca bir kez uygulanması öngörülüyor. Tasarıya göre ağır hastalık ya da engellilik nedeniyle cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyenlerin cezasının infazı, toplum güvenliği bakımından ağır ve somut bir tehlike oluşturmadıkları değerlendirilirse geri bırakılacak. Meclis'te bu hafta görüşülecek diğer önemli gündem maddeleri de şöyle olacak:
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da değişiklik yapan yasa tasarısı da yarın görüşülecek.
Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, yarın yapacağı toplantıda, Rekabetin Korunması Hakkında Yasa Tasarısı'nı görüşecek.
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu; Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması Hakkında Yasa Tasarısı'nın görüşmelerine de yarın devam edecek.

CHP YİNE ÖNERGE VERECEK
TBMM Genel Kurulu, yarın, CHP'nin, Başbakan Erdoğan hakkında verdiği soruşturma önergesi ile bu haftaki çalışmalarına başlayacak. Genel Kurul'daki görüşmelerden sonra Meclis soruşturması açılıp açılmaması hakkındaki gizli oylama yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'nin gündemi Soma ve Yargı Paketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN