Türkmenistan da Orta Koridor'a

Giriş Tarihi: 4.6.2014

Çankaya Köşk'ünde dün yoğun bir gün yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün sabah Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile bir araya geldi. Gül ve Berdimuhamedov, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki liderin imzaladığı bildiride ise şu ifadeler yer aldı: "Taraflar, ikili ve transit taşımacılık olanaklarının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesinin önemini kaydetmişler, Türkiye'yi 2015 yılında tamamlanacak Bakü- Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinden Orta Asya, Çin ve Alt Kıta'ya bağlayacak 'Orta Koridor'a Türkmenistan'ın da bağlanmasının, Türkiye üzerinden Avrupa'ya açılmasına imkan sağlayacağını tespitle, bu amaçla ortak çalışmalar yürütmeyi karara bağlamışlardır. Türkmen doğal gazının alternatif güzergahlardan dünya pazarlarına ulaştırılması konusundaki ortak çalışmaların sürdürülmesi ve somut enerji projelerinin gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı."

"KADİRLİ DOĞANIM"KÖŞK'TE KIRGIZ LİDER

Cumhurbaşkanı Gül, çalışma ziyareti için Ankara'da bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile de öğleden sonra bir araya geldi. Gül, Atambayev'i Köşk'e gelişinde Büyük Şeref Kapısı'nda karşıladı. Baş başa görüşmenin ardından Gül, Atambayev 'i öğle yemeğinde ağırladı.

"KADİRLİ DOĞANIM"
Cumhurbaşkanı Gül akşam da Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov onuruna resmi bir yemek verdi. Gül, konuşmasında konuk cumhurbaşkanına "Kadirli Doğanım" diye seslendi. Türkmenistan'ın Soma faciasında Türkiye'nin acısını paylaştığına dikkat çeken Gül, "Keder ve sevinçte ortak, tek bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdiniz. Kadirli Doğanımın ifadesiyle, 'kan kardeşinden de öte, kemik kardeşi' olduğumuzu teyit ettiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan da Orta Koridor'a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN