Kaçırılan çocuklardan flaş haber

Giriş Tarihi: 5.6.2014 12:44 Güncelleme Tarihi: 5.6.2014 15:44

Aralarında Diyarbakır'da oturma eylemi yapan ailelerin terör örgütünce kaçırılan çocuklarının da bulunduğu 3 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi.

Şırnak ve Hakkari'de aralarında Diyarbakır'da oturma eylemi yapan ailelerin terör örgütünce kaçırılan çocuklarının da bulunduğu 3 kişi güvenlik güçlerine teslim oldu. 3 çocuğun teslim olduğu saatlerde Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nden bir haber daha geldi. Bir eve düzenlenen operasyonda dağa götürüleceği belirtilen 2'si 18 yaşından küçük 3 kız bulundu. Kızların ikisinin Diyarbakır'da eylem yapan annelerin çocukları olduğu öğrenildi.

Şırnak ve Hakkari'de aralarında Diyarbakır'da oturma eylemi yapan ailelerden birinin çocuğununda bulunduğu 3 PKK'lının güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi.

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde PKK'ya yakın zamanda katıldığı belirtilen 14 yaşındaki M.E., iddiaya göre örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu. M.E, jandarmaya çağrılan ailesine teslim edildi. Hakkari'de ise, aralarında ailesinin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki oturma eylemine katılan 1 çocuğunda bulunduğu 2 PKK'lının da örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olduğu öğrenildi. Teslim olan 2 kişinin kimlik bilgileri henüz öğrenilemedi.

HAKKARİ'DE DAĞA GÖTÜRÜLECEK 3 KIZ BULUNDU

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir eve düzenlenen operasyonda, 2 kadın gözaltına alındı. Evde ayrıca dağa götürüleceği belirtilen 3 kız da bulundu.

Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan istihbari çalışmalar sonucu, "Terör örgütü PKK'ya eleman kazandıran kişilere yönelik" Yeşildere Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenlendi.

Operasyonda, 2 kadın gözaltına alındı. Evde ayrıca dağa götürüleceği belirtilen ikisi 18 yaşından küçük 3 kız da bulundu. Kızların ikisinin Diyarbakır'da eylem yapan annelerin çocukları olduğu öğrenildi.

HABERİ ALAN ANNE ÇOCUĞUNA GİTTİ

PKK'nın kaçırdığı çocuklardan 3'ünün Hakkari'de güvenlik kuvvetlerine teslim edilmesinin ardından, 3 gün önce eyleme katılan anne çocuğuna kavuşmak için Hakkari'ye hareket etti.

Çocukları dağa kaçırıldığı için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem başlatan ailelerden 3'ünün çocuğunun Hakkari'de güvenlik kuvvetlerine teslim edildiği bildirildi. Kaçırılan çocuklardan birinin fırsat buldukça ailesi ile telefonlaştığı ve kendilerini kaçıran aracın plakasını verdiği öğrenildi. Ailenin çocuklarını kaçıran aracın plakasını güvenlik kuvvetlerine vermesi üzerine ülke genelinde plaka üzerine çalışma başlatıldı. Yapılan çalışmalarda Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik kuvvetlerinin yol uygulamasında araç tespit edildi. Güvenlik kuvvetleri tarafından durdurulan araç içinde 2 yetişkin olmak üzere 5 kişi olduğu tespit edildi. Araç içindeki 2 yetişkinin çocukları dağ kadrosuna götüren kurye oldukları belirlendi. 2 kişi gözaltına alınırken, 3 çocuk ise ailesine teslim edilmek üzere Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Diyarbakır Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, çocukların Hakkari'de teslim alınarak Diyarbakır'a getirileceğini söyledi.

"BORÇ PARA ALARAK EYLEME KATILMIŞTI"

Dağa götürülürken yol kontrol noktasında yakalanan araç içindeki 3 çocuktan birinin ailesi 3 gün önce Kars Kağızman'dan Diyarbakır'daki eyleme katılmıştı. Kaçırılan 15 yaşındaki Sevda'nın çobanlık yapan babası ve annesi paraları olmadığı için komşularından borç alarak Diyarbakır'a gelmiş ve geldikleri gece Diyarbakır Otogarında yattıktan sonra sabah saatlerinde otogardan eylem alanına kadar yürüyerek gelmişti. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapılan yol kontrollerinde çocuklarının bulunduğu haberini alan anne Binnaz Buz ve eşi, Hakkari'ye hareket etti.
Öte yandan, çocukları dağa kaçırmaya çalışan 2 kişinin gözaltına alınarak sorgulandığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçırılan çocuklardan flaş haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN