'Pişmanlıktan esnek bir yasa gerekiyor'

Giriş Tarihi: 9.6.2014

Pişmanlık Yasası'nın ümit edilen sonucu vermediğini belirten Naci Bostancı: Karşı tarafı rencide etmeyen, daha esnek bir yasa ile dağdakiler indirilebilir

Meclis'te geçen yıl kurulan Çözüm Süreci Komisyonu Başkanı Naci Bostancı, dağdakileri indirmeyi planlayan Etkin Pişmanlık Yasası'nın ümit edilen sonucu vermediğini belirterek, "Pişmanlık gibi karşı tarafı da rencide edici ifadelerin yer almadığı daha esnek bir yasa yapılarak dağdakiler indirilebilir" dedi. CHP ve MHP'nin üye vermediği TBMM Çözüm Komisyonu'nda, terör mağdurları, çocuğu dağda olan, yakınları çatışmalarda ölen ailelere, sivil toplum örgütlerinden Kürt siyasetinin önde gelen isimlerine kadar pek çok isim dinlenmiş, komisyonun hazırladığı rapor, Kürt sorununa bakış açısı getirmişti. Komisyonun Başkanlığı'nı yapan Naci Bostancı, yeni dönemle ilgili SABAH'a açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinde önemli bir yol kat edildiğini belirten Bostancı, sürece ilişkin çok spekülasyon yapıldığının altını çizdi. Bostancı, "Türkiye artık eski Türkiye değil. AK Parti'nin 12 yıllık iktidarında vesayete son verildi. Türk siyasetinde bir dönüşüm yaşandı. Artık her türlü sorunun konuşulduğu bir Türkiye var" dedi. Bostancı, herkesin Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan normalleşme konusunda mutabık olduğunu ifade etti. Dağdakileri indirmeyi planlamak için 2005'te çıkarılan Etkin Pişmanlık Yasası'ndan ümit edilen sonucun alınamadığını belirten Bostancı, "Pişmanlık Yasası'nın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Pişmanlık diyerek dağdan inmeye niyetli, suça karışmamış insanları aşağılamadan, hakaret etmeden daha esnek bir yasa yapılmalı. Yine bu konuda evlatlarını yitiren anneleri de çıkaracağımız yasaya af demeden bir yasa çıkararak dağdan inme süreci başlatılabilir" dedi.

'YENİ BİR KOMİSYON İYİ OLUR'
Bir yandan çözüm süreci devam ederken PKK'nın Lice'de yol kesmesi, kalekol inşatlarına yönelik saldırılarının devam etmesini eleştiren Bostancı, "Terör örgütünün hayaleti çözüm sürecinin üzerinde. Örgüte tavsiyem gemileri yakmasın. Devlet, terör örgütünün yol kesmesine, kalekol basmasına izin vermez. Bu eylemler devam ederse devletin de bir B planı olur" ifadesini kullandı. Çözüm sürecine yeni bir aşamaya geçildiği dönemde yeniden Meclis'te bir Çözüm Komisyonu kurulmasının henüz gündemde olmadığını belirten Bostancı, "Bu süreçte de komisyon kurulsa iyi olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Pişmanlıktan esnek bir yasa gerekiyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN