Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Işık'tan Kılıçdaroğlu'na TÜBİTAK yanıtı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜBİTAK'ın raporuna ilişkin iddialarına yönelik, "Bu rapor hayvanat bahçesinden gelen bir müdürün yazdığı bir rapor değil, tam tersine bu konuda sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında da kariyeri olan 3 değerli bilim insanı. Kılıçdaroğlu'nun bu ifadesi tamamen gerçekdışı ve yalan" dedi.

Giriş Tarihi: 10.6.2014 17:43
Bakan Işık, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'nun bugünkü grup toplantısında "Türkiye'nin en saygın kuruluşlarından birine hayvanat bahçesinden müdür getirirseniz size böyle rapor getirir" sözlerini eleştiren Bakan Işık, "Kılıçdaroğlu'nun biz ne kadar mahir bir demokrat olduğunu gördük. Bu raporu yazan hayvanat bahçesinden bir müdür değil. ODTÜ'den mezun olmuş, Amerika'nın en iyi üniversitelerinde doktoralarını yapmış. İki çok değerli profesörümüz de Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olmuş, İngiltere'de doktorasını yapmış ve 3'ü de elektrik elektronik mühendisi olan çok değerli bilim insanlarımız. Dolayısıyla hayvanat bahçesinden gelen bir müdürün yazdığı bir rapor değil, tam tersine bu konuda sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında da kariyeri olan 3 değerli bilim insanı. Kılıçdaroğlu'nun bu ifadesi tamamen gerçekdışı ve yalan" diye konuştu.

"KILAVUZU PARALEL OLANIN BAŞI BATAKTAN KURTULMAZ"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Böyle bir teknoloji dünyada yoktur" ifadesine karşı, böyle bir teknolojinin olduğunu hatta adının da Ses Sentezi olduğunu vurgulayan Bakan Işık, şunları kaydetti:

"İşin ilginç yanı şu: Biz bu teknoloji dünyada yok ifadesi 2 gün önce bazı paralel ve ulusalcı medyada gördük. Bu demeci veren kişi TÜBİTAK'tan paralel yapının tetikçisi olduğu için uzaklaştırılan bir kişi. Kılıçdaroğlu yoksa siz bu kişiyi yanınıza danışman mı aldınız? Siz Başbakanımıza danışman önereceğinize siz kendi yanınıza vatanını milletini seven ve bu işlerden anlayan doğru düzgün danışmanlar alın, size tavsiyemiz bu. Burada kılavuzu paralel olanın başı bataktan kurtulmaz."

"BUNUN GERÇEKLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK"


Bakan Işık, bazı paralel ve ulusalcı medyada çıkan hayvanat bahçesi müdürü muhabbetini merak ederek araştırdıklarının altını çizerek araştırma sonuçlarını şöyle ifade etti:

"Bu muhabbet nereden çıktı, böyle bir konu nereden gündeme geldi diye yaptığımız araştırma sonucunda bizim bir başka endüstrimizden idari müdür yardımcısı olarak atanan bir arkadaşın 30 yıla yakın meslek hayatı döneminde 2 yıl süreyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde hayvanat bahçesi şube müdürü olarak çalıştığını gördük. Bu arkadaşında idari müdür yardımcısı olarak göreve başlamasının sebebi bu arkadaşımızın 20 yıla yakın dergicilik hayatı var. Yani bu kişi 20 yıla yakın bir zaman dergi editörlüğüne yaptığı bir hizmetten dolayı bu göreve getirilmiş. Ama ne hikmetse bu kişi 30 yıla yaklaşan meslek hayatının sadece 2 yıla yakın bir döneminde hayvanat bahçesi müdürlüğü yapan bir kişi bilimsel bir çalışmanın tamamen dışında. İdari bir görevden dolayı TÜBİTAK'la ilişkilendiriliyor ve TÜBİTAK adeta hayvanat bahçesi müdürleri tarafından yönetiliyor gibi bir algı oluşturulmak isteniyor. Bunun gerçekle uzaktan yakından hiçbir alakası yok. Sizler aracılığıyla kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini bir görev olarak kabul ettik."

"EN GÜVENİLİR KURUMLAR SİZE BU MONTAJ DEĞİLDİR DESİN O ZAMAN KONUŞUN"


TUBİTAK raporuna ilişkin bir soru üzerine Bakan Işık, şöyle devam etti:

"Ankara Cumhuriyet Savcılığı TÜBİTAK'a resmi bir yazı ile bu ses kaydının montaj olup olmadığının incelenmesi talebinde bulunulmuş. TÜBİTAK, BİLGEM bu işin uzmanları bu incelemeyi yapıyor ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na bu raporu gönderiyor. Bu tamamen adli bir işlem. Hiçbir şekilde idari tasarruf değil. Eğer Ankara Cumhuriyet Savcılığı gerekli görürse bunu bir uluslararası kurumdan da isteyebilir. Bu bizim alanımız değil. Bu siyasetin alanı da değil aslında. Bir adli süreç yaşanıyor. Ankara Cumhuriyet Savcılığı böyle bir ses kaydının olup olmadığını TÜBİTAK'tan resmen araştırmasını ve raporlamasını istiyor. Konu bundan ibaret. Aslında bu Kılıçdaroğlu'nunda Bahçeli'nin de Türkiye'de ne kadar zor durumda olduğunun bir göstergesi. Eğer bunun montaj olmadığına inanıyorsanız, siz gidin Amerika'da bunu en iyi yapan kuruluşlara siz müracaat edin. O müracaatın sonunda eğer böyle bir durum varsa o en güvenilir kurumlar size bu montaj değildir desin o zaman konuşun. "Yok, Tayyip Erdoğan bunu yapmıştır, bunu araştırmaya da gerek yoktur' demek kimse kusura bakmasın doğru değil. Buyurun siz yapın o işi o zaman. Türkiye'nin bu konudaki en yetkin kuruluşu bir çalışma yapıyor ve bu çalışmanın altına Türkiye'nin bilim insanları imza atıyor, siz de bunu yandaşlıkla yaftalıyorsunuz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Işık'tan Kılıçdaroğlu'na TÜBİTAK yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN