Yanan her ev kendi evimiz gibi

Giriş Tarihi: 10.6.2014

Cumhurbaşkanı Gül, konuğu İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye, "Bölgede çekilen acı ve yıkımların bitmesini istiyoruz. Bölgede hiçbir ülkenin nükleer silah sahibi olmasını istemiyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı Gül, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmesinde, Suriye başta olmak üzere bölgede yaşanan çatışmalara dikkat çekerek "Yanan ve yıkılan her evi kendi evimiz gibi hissediyoruz, bunun acısını gerçekten görüyoruz" dedi. Gül ve Ruhani, iki ülke arasındayeni bir beyaz sayfa açan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, "Değerli biraderim, aziz dostum" diye hitap ettiği Ruhani ile verimli görüşmeler yaptıklarını belirtti. İki kadim dost ve komşu olan Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin gelişmesinin sadece iki ülkeyi ilgilendirmediğine dikkat çeken Gül, "Bu bölgenin iki büyük devleti, köklü geleneği, tarihi olan iki büyük ülkenin işbirliği tabii ki bölgemizdeki istikrar, huzur ve güvenliğin, nihayette de ekonomik işbirliğinin ve refahın gelişmesine de çok büyük katkı sağlayacaktır" diye konuştu. Türkiye'nin, İran'ın nükleer programıyla ilgili meselenin diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşturulması gerektiğini her zaman savunduğunu vurgulayan Gül, "Bugün de aynı görüşteyiz. Ülkemizin bu husustaki tutumu da gayet açık. Bölgemizde hiçbir ülkenin nükleer silaha sahip olmasını istemiyoruz. Diğer yandan hiçbir ülkenin nükleer enerjiden, barışçıl amaçlarla yararlanma hakkından mahrum bırakılmasına da müsaade etmiyoruz" dedi.

'İRADELERİMİZ GÜÇLÜ'
Gül, bir gazetecinin bölgesel sorunlara ilişkin sorusu üzerine de şunları söyledi: "Hepimiz bölgede çekilen acıların, yıkımların bitmesini istiyoruz. Yanan ve yıkılan her evi sanki kendi evimiz gibi hissediyoruz bölgede, bunun acısını gerçekten görüyoruz. Bu acının dindirilmesiyle ilgili de iradelerimiz gayet güçlüdür. Türkiye ve İran'ın ortak çabaları inanıyorum ki çok büyük katkı sağlayacaktır."

1996'DAN BU YANA İLK RESMİ ZİYARET
İran'da bir yıl önce cumhurbaşkanlığına seçilen Ruhani, Türkiye'ye ilk ziyaretini gerçekleştirdi. İran'dan Türkiye'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde son resmi ziyaret 1996'da gerçekleşmişti. Haşimi Rafsancani, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in daveti üzerine resmi ziyaret için Ankara'ya gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanan her ev kendi evimiz gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN