'Hem haddini bildireceğiz hem süreci koruyacağız'

Başbakan Erdoğan, Türk bayrağının indirilmesine "Kimse sabrımızı zorlamasın" diye tepki gösterirken, görevlilere de "Bayrağı indireni alacaksın, indireceksin, yapmıyorsan, sorumlusun" diye seslendi

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'daki 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kışlası'nda Türk bayrağının indirilmesi olayına sert tepkisini dünkü grup toplantısında da sürdürdü. "Kimse sabrımızı zorlamasın" diyen Erdoğan, bayrağın indirilmesini izleyen görevlilere de "Bayrağı indireni alacaksın, indireceksin, yapmıyorsan, sorumlusun" diye seslendi. "O hain vurulsaydı Doğu ve Güneydoğu karıştırılacaktı. Vurulmadı.... 77 milyon bu gerilim tuzağına, bu istismar tuzağına düşmeyeceğiz. Hem o provokatörlere haddini bildirecek hem de Çözüm Süreci'ni hassasiyetle muhafaza edecek, ilerleteceğiz" diyen Erdoğan, şu mesajları verdi:
GELİP BEN Mİ İNDİREYİM: Çıkacak birisi garnizonun duvarlarını aşacak, ondan sonra Türk bayrağını indirecek, o Türk bayrağını indirirken orada olan görevliler seyredecek. Neymiş 'çözüm sürecini sekteye uğratmayalım.' Ne demek ya. O garnizonun içine girip de bayrağı indireni orada her halükarda ne ise alacaksın, indireceksin, gereğini yapacaksın, yapmıyorsan, sorumlusun. Herhalde ben Ankara'dan gelip de oradaki bayrağı indireni oradan indirmeyeceğim, oradaki görevli bunu indirecek. Askerin, polisin burada bahanesi olamaz, gereği neyse bunu yapacaksın.
GÖNDERİLEN PİYON: Türkiye Cumhuriyeti bayrağına bu saldırıyı yapan hain, alçak, arkadan seyreden alçaklar, aslında onları oraya gönderen efendileri tarafından ölmeye gönderilmiş bir piyondan başka bir şey değildir. O piyon vurulup, ölmesi için oraya gönderildi.
SORUŞTURMA AÇILDI: Oradaki askeri personel de bayrağın indirilmesinin önünü almayarak istismarın önünü açtı. Bu terörist tel örgüyü aşarak garnizonun içine giriyor. Sadece onlar değil, burada başka istismar çeteleri de var. İki tanesi şu anda görev yerleri değiştirilerek, orada görevden alındı. Şu anda bazı zanlılar gözaltına alındı. Kamu görevlileri hakkında da idari soruşturmalar başlatıldı.
KİTLELER TAHRİK EDİLECEKTİ: Eğer o maşa o sırada vurulursa, terör örgütü ve HDP onun üzerinden kitleleri tahrik edecekti. Ama bu alçakça eylemi gerçekleştirdiğinde de MHP, CHP, paralel basın, malum medya tarafından bayrağın indirilmesi bir fırsat olarak kullanılacaktı. O hain etkisiz hale getirilmedi. Ama beklendiği gibi, bayrağımıza karşı yapılan saldırı, bir nefret ve ırkçılık vasıtası olarak kullanılmaya başlandı.
ORTALIĞI KARIŞTIRACAKLARDI: O hain vurulsaydı Doğu ve Güneydoğu karıştırılacaktı. Vurulmadı. Şimdi kuzey, Güney, batı karıştırılmaya, tahrik edilmeye, istismar edilmeye başlandı. Arkadaşlar, deyim yerindeyse adeta bıçak sırtında gidiyoruz. Kan tacirlerinin, kaos ve kriz baronlarının pusuda beklediği, düşmemiz, tökezlememiz için ellerini ovuşturdukları son derece hassas bir zeminde yürüyoruz. MHP; yeniden şehit cenazeleri gelsin diye pusuda bekliyor.
TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ: Bıçak sırtında ilerlediğimiz, akbabaların pusuda beklediği süreçte, 77 milyon bu gerilim tuzağına, bu istismar tuzağına düşmeyecek. Terör örgütünün yaptığı alçakça eylemleri, benim Kürt kardeşime hiç kimse genellemesin. Bizi o bataklığa, o tezgaha, o tuzağa çekmek isteyecekler. Buna aldanmadık, aldanmayacağız.
CEVAP VERİLECEK: Bayrağımıza el uzatan hain de onu oraya gönderen silahlı efendilerine de bu devlet gereken cevabı, en sert şekilde verir. Ama biz büyük devlet refleksiyle, büyük devlet aklıyla hareket edeceğiz. Hem o provokatörlere haddini bildirecek hem de Çözüm Süreci'ni hassasiyetle muhafaza edecek, ilerleteceğiz.
HDP'Yİ DE DEVREDEN ÇIKARIRIZ: Çözüme ve barışa yönelik sabotajlara karşı, çocukları öne sürüp şımarıkça eylem yapanlara karşı sabrımızın bir sınırı var. Sabrımızı test etmeye hiç kimse yeltenmesin. Yeni Türkiye'nin kazanımlarını sabote etmek isteyenlerin gözlerinin yaşına bakmayız. Eğer HDP, bu faşist tavra, bu silahların gölgesinde siyasete devam edecekse, onu da muhatap olmaktan çıkartır, tümüyle oradaki kardeşlerimizle muhatap oluruz.

'DARBEYİ TEYİT ETTİLER'
Başbakan Erdoğan, parti grup toplantısında yaptığı konuşmanın satır arasında darbe soruşturmasına ilişkin sürpriz bir detay verdi. "Dönemin başbakanı" fezlekesine atıf yapan Erdoğan, bu belgelerin bilgisayarlardan kurtarıldığını, belgeleri hazırlayanların da ifade verdiğini ve darbe girişimini teyit ettiğini belirtti. Erdoğan şunları söyledi: "17 ve 25 Aralık'ta başarısız olunca, karşılarında dimdik duran bir hükümet bulunca, bu belgeleri imha etmek istediler. Emniyet'in bilgisayarlarından bu belgeler kurtarıldı. Bu belgeleri hazırlayanların darbe girişimini teyit eden ifadeleri de alındı. Bu ve buna benzer tüm girişimlerin hesabı sorulacak."

BAYRAK İNDİREN ÖZEL OLARAK SEÇİLDİ
Başbakan Erdoğan, grup toplantısının ardından kurmaylarıyla Lice ve bayrak indirme olayını masaya yatırdı. İçişleri Bakanı Efkan Ala, direğe tırmanan kişinin 16 yaşında olduğunu belirterek, "Çocuk bu iş için özel olarak seçilmiş" bilgisini paylaştı. Toplantıda, kalekol yapımına en büyük tepkinin Lice'den gelmesinin bölgedeki uyuşturucu ticaretine darbe vurulması olduğu değerlendirildi. PKK'nın bir kanadının da uyuşturucu ticaretine destek verdiği, eylemci çocukların bilinçli olarak Lice'ye gönderildiği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hem haddini bildireceğiz hem süreci koruyacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN