IŞİD'den 16 maddelik manifesto

Irak'ın en büyük kenti Musul'u 1300 militanla ele geçiren IŞİD örgütü, 1.4 milyon kişinin yaşadığı kentte yeni kurallar koydu.

Giriş Tarihi: 12.6.2014 18:28 Güncelleme Tarihi: 12.6.2014 18:31
IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelerde zorunlu olmadıkça kadınlar dışarı çıkamayacak. Hırsızlık yapanın eli kesilecek ve tüm Müslümanlar 5 vakit namazını camilerde kılacak.

Irak'ın en büyük kenti Musul'u ele geçiren IŞİD, kontrolü altında bulunan bölgelerde 16 maddeden oluşan bir manifesto yayımladı.
IŞİD'in yayımladığı manifestonun önemli maddeleri şunlar:

- Kadınlar zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılamayacak. Evden çıkanlar ise, İslami kurallara göre giyinmek zorunda.

- Hırsızlar şeriat kurallarına göre cezalandırılır. Bu kural özellikle, kamuya ait para ve mallara el koyanlar için geçerli. Savaştan elde edilen ganimetin kullanılma biçimi ve dağıtılmasında sadece "Müslümanların Imam"ı yetkilidir. IŞİD'e göre, "Müslümanların Imamı" Ebu Bekir Bağdadi'dir.

- Tüm Müslümanlar 5 vakit namazını, namaz saatlerinde camilerde kılar.

- Musul ve çevresindeki aşiret liderlerinin, düşman ve hainlerle işbirliği içerisinde olması kesinlikle yasaktır.

- ''Dinsiz kurumlar'' adına şimdiye kadar görev yapmış polis, asker ve taraftarlar tövbe etmeliler. Tövbe etmeyenler idamla cezalandırılır.

- Alkol, sigara ve uyuşturucu yasaktır

- IŞİD organizasyonu dışındaki tüm toplantı ve gösteriler yasaktır. IŞİD militanları dışında silah taşımak da yasaklar arasında.

- Kentte ölüler anısına yapılan tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılmalıdır.

'ŞİMDİ SIRA İSLAM DEVLETİ'NDE'

IŞİD tarafından yayımlanan iki sayfalık manifestoda, halkın şimdiye kadar laik tüm sistemleri denediği ve bu rejimler altında acı çektiği vurgulanıyor. Manifesto, "Şimdi sıra İslam Devleti'nde" sözleriyle bitiyor.

Kaynak: ntvmsnbc
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'den 16 maddelik manifesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN