Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalefete 'Irak krizi' brifingi

Irak'ta yaşanan gelişmelerin ardından ABD ziyaretini yarıda keserek Türkiye'ye dönen Bakan Davutoğlu, muhalefeti bilgilendirdi. Haritalı brifingde IŞİD'e ilişkin bilgiler paylaşıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'daki gelişmeler ve IŞİD'in başkonsolosluk personeli ve TIR şoförlerinin rehin alınması olayıyla ilgili muhalefeti bilgilendirdi. Davutoğlu dün ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu parti genel merkezinde ziyaret etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, bir saat süren ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, Davutoğlu'nun ağırlıklı olarak IŞİD'in tarihsel gelişimini anlattığını belirtti. Loğoğlu, "Ayrıca Başkonsolosluğun bulunduğu mevki, oradaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi" dedi.

YERLERİ TESPİT EDİLDİ
Kılıçdaroğlu'nun ardından HDP eş başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü'yü ziyaret eden Davutoğlu, başkonlosluktaki personelde can kaybı yaşanmaması için çatışmaya girilmediğini söyledi. Davutoğlu, "Rehin alınanların Musul'un doğusuna, yani Dicle nehrinin batısından doğusuna götürüldüklerini belirledi. Aşağı yukarı yerlerini tam olarak biliyoruz. Askeri seçeneğe başvurmadan rehinelerin sağ salim Türkiye'ye getirilmesi için çabalıyoruz" diye konuştu. IŞİD'in Suriye yapımı olduğunu da vurgulayan Davutoğlu, "IŞİD Suriye destekli bir örgüt. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) parçası değil. Ne resmi, ne de gayri resmi bugüne kadar IŞİD'le bir temasımız olmadı" dedi. "Askeri müdahaleye gerek kalmadan, silah kullanmadan bu işi sonuçlandırabileceğimizi ümit ediyoruz" diye konuşun Davutoğlu, bölgedeki yerel odaklarla diyalog içerisinde gerekenleri yaptıklarını söyledi. Davutoğlu, gelişmelerle ilgili MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'i de bilgilendirdi. Mevcut Irak tezkeresinin yürürlükte ve geçerli olduğunu belirten Davutoğlu, "Konsolosluğu bir anda 900 kişi sardı. 31 güvenlik görevlisi vardı. 'Teslim olacaksınız' deyince konsolosluğu teslim ettiler. Ancak gerekli prosedür hazırlanmıştı" diye konuştu. Temaslarının ardından gazetecilere açıklamalarda da bulunan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Elhamdülillah şu anda sağlıklarıyla ilgili bir sorun yok. Temennimiz onların Berat Kandili'nde, bu gece aileleriyle olmalarıydı. Son dört günde bütün birimlerimiz açısından söylüyorum, neredeyse uykusuz geçen gecelerimizin ardından inşallah netice alacağız. Bütün kamuoyundan talebimiz Türkiye Cumhuriyeti'ne güvensinler" dedi. Davutoğlu, "Musul'da bulunan kardeşlerimizin her biri bizim için büyük değer taşımaktadır" ifadesini kullandı. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ahmet Sever, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Musul'da yaşanan son olaylarla ilgili olarak hükümetin muhalefet ile istişare ve bilgilendirme süreci başlatmasını, ana muhalefetin de koşulların hassasiyetini dikkate alarak TBMM'deki bazı girişimleri ertelemesini, milli bir sorun karşısında gösterilen duyarlılık olarak memnuniyet verici bulmuştur" dedi.

CHP'DEN 'İSTİFA' ÇAĞRISI
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyareti sırasında, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, hükümetin Ortadoğu politikasını eleştirdi. Uygulanan politikalar yüzünden Türkiye'nin ciddi tehlikelerle karşı karşıya bırakıldığını savunan Kılıçdaroğlu, bugüne kadar ana muhalefet partisi olarak getirdikleri önerilerinin dikkate alınmadığını da söyledi. Kılıçdaroğlu'nun Davutoğlu'na, uygulanan dış politikalar ve sonuçları nedeniyle istifa etmesi gerektiğini söylediği öğrenildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu "Sayın Kılıçdaroğlu, giderek bir kıskaç altına alınmış bir dış politikanın ışığında yalnızlaşan bir ülke olduğunu özellikle vurguladı. CHP'nin yaptığı önerilerin hiçbir noktada dikkate alınmadığını, yanlış politikalarda ısrar eden AKP Hükümetinin mutlaka siyasi bir fatura ödemesi gerektiğini Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu'na açıkça belirtti" dedi. Davutoğlu ise Kılıçdaroğlu'nun dış politikanın siyasi faturasının ödenmesi gerektiği yönündeki sözleri ve istifa daveti üzerine, "Siyasi faturayı halk keser" karşılığını verdi.

ANKARA'DA DAKİKA DAKİKA MUSUL TRAFİĞİ
Saat 08.00 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD programını yarıda keserek Ankara'ya geldi. Kurmayları ile birlikte Esenboğa Havalimanı'nda toplantı yaptı.
Saat 10.00 TBMM Genel Kurulu'nda Musul özel gündemiyle yapılacak oturum ertelendi. Davutoğlu, Meclis'te grubu bulunan partilerden randevu istedi.
Saat 11.15 Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefon görüşmesi yaptı.
Saat 11.30 MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Davutoğlu ile görüşmek üzere Dışişleri Konutu'na geldi. Görüşme 1.5 saat sürdü.
Saat 11.50 CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında verdikleri gensoru önergesi ile Meclis Soruşturması önergesini geri çektiklerini açıkladı.
Saat 13.00 Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'le telefon görüşmesi yaptı.
Saat 13.00 Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'i kabul etti.
Saat 14.00 Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.
Saat 15.00 Cumhurbaşkanı Gül, MİT Müsteşarı Fidan'ı kabul etti.
Saat 15.30 Davutoğlu, HDP Eş Başkanı Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile görüştü.
Saat 17.00 Bakan Davutoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile bir araya geldi.
Saat 17.00 Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Özel'le görüştü.
Saat 20.00 Davutoğlu, Dışişleri girişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Saat 20.30 Dışişleri, Türk vatandaşlarına Irak'a seyahat uyarısında bulundu.
Saat 21.30 Dışişleri Konutu'na geçen Davutoğlu, çalışmalarına devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalefete 'Irak krizi' brifingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN