Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 bin Türk için tahliye operasyonu başlıyor

Irak'taki 25 bin vatandaşımız, hava köprüsü kurularak tahliye edilecek. Bunun için THY'nin büyük uçakları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçaklar kullanılacak. THY, ek seferler koyacak

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Ankara, IŞİD'in Bağdat'a yönelmesi üzerine Irak'ta güvenlik riski oluşunca, Türk vatandaşlarına "6 kenti hemen terk edin" uyarısı yaptı. Bu kentlerde bulunan yaklaşık 25 bin Türk vatandaşının tahliyesi için çok kapsamlı bir operasyonun startı verildi. Dışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Irak'ta bulunan veya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik uyarısını yineledi.

6 KENT İÇİN ALARM
Açıklamada, "İlk aşamada, çatışma ve istikrarsızlığın en yoğun yaşandığı Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi. Dışişleri Türk vatandaşlarına bu uyarıda bulunurken, bakanlıkta da olağanüstü bir toplantı yapıldı. Musul zirvesine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Gümrük Bakanlığı yetkilileri ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantıda, özellikle riskli kentlerde bulunan yaklaşık 25 bin Türk vatandaşı için planlanan tahliye operasyonunun detayları görüşüldü. Özellikle 6 kritik kentteki vatandaşların Türkiye'ye getirilmesi için neler yapılacağı masaya yatırıldı. Bu kapsamda tahliye için hava köprüsü kurulması planlanıyor. THY'nin büyük uçaklarıyla ilgili uçuş trafiğini, Irak'tan yapılacak tahliyeye göre hazırladığı ifade ediliyor. Vatandaşlar için ek seferler düzenlenecek. Tahliye için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçakların da kullanılabileceği belirtiliyor.

TEK TEK TESPİT EDİLECEK

Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Davutoğlu, kurulan kriz merkezinin kapsamının diğer bakanlıkların katılımıyla genişlediğini söyledi. Davutoğlu, "Toplu bir tahliye düşüncesi içinde değiliz. Irak'la işbirliği projelerimiz devam edecek. Riskli bölgeler dışında kalan alanlarda yürüyen işbirliği çalışmalarımızın hiçbir şekilde akamete uğramaması karşılıklı güven açısından önemli" dedi. Irak'ta faaliyet gösteren her Türk vatandaşının tek tek tespit edileceğini kaydeden Davutoğlu, "Tüm vatandaşlara anında ulaşılacak. Nerede kim var, bilinecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 bin Türk için tahliye operasyonu başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN