Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanını durduran duramadı

Giriş Tarihi: 14.6.2014

HSYK, Avrupa'nın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyacak İstanbul 3'üncü Havalimanı'nın yürütmesini durduran İdare Mahkemesi üyelerini tenzili rütbeyle başka mahkemelere gönderdi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 1'inci Dairesi'nin yargıda yeni bir dönem açan hâkim - savcı kararnamesi, adli yargının yanı sıra idari yargıda da kritik değişiklikler yaptı. Kararnamede genel olarak idarenin hizmetlerini engelleyen hakimler yer alırken bunun en somut örneğini İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi'nde yapılan değişiklik oldu. Bu mahkemenin Başkanı Sebahat Turan, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne düz üye olarak atandı. Üyeler Özkan Artar da Edirne İdare Mahkemesi'ne üye olarak gönderildi. Sebahat Turan ve Özkan Artar'ın, İstanbul 3'üncü Havalimanı Projesi için alınan olumlu ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması kararında imzası bulunuyor. Kararda imzası olan üye Muharrem Başkaya ise 4'üncü İdare Mahkemesi'ndeki görevinde kaldı. İstanbul 3'üncü Havalimanı Projesi, 4'üncü İdare Mahkemesi'nin 21 Ocak'ta verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla bir süre durmuştu. Karar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin marttaki kararıyla kaldırılınca projeye devam etmişti.

TAKSİM'E DE AYNI FORMÜL
Taksim Cami ve Galatasaray Katlı Otoparkı'nı da içine alan Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planı'nı "şehircilik ilkelerine uymadığı" gerekçesiyle iptal eden İstanbul 10'uncu İdare Mahkemesi'nin Başkanı Rabia Başer de düz hakim yapılarak İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine getirildi. Mahkeme üyeleri Mehmet Ali Kurt da Van İdare Mahkemesi'ne üye olarak gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanını durduran duramadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN