Öncelik can güvenliği

Irak'taki önceliklerinin, Musul'daki vatandaşların can güvenliği olduğunu belirten Erdoğan "Vatandaşlarımızı sağ salim evlerine ulaştırmak için, elimizden geleni yapıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün memleketi Rize'de valilik binası önündeki toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan burada, Irak'ta IŞİD'in elinde bulunan Musul Başkonsolosluğu personeli ve Türk şoförlerle ilgili mesajlar verdi:

ÇOK YOĞUN TEMASLAR KURUYORUZ:
Binada 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunuyordu. Bu arada orada TIR taşımacılığı yapan şoförlerimiz var. Fabrikalarda çalışan vatandaşlarımız var. Bütün bunları şahsım, Dışişleri, MİT, TSK birebir her an takip ediyoruz. Bu arada yine şahsen başta kendim olmak üzere başkonsolosumuzla da görüşmem oldu. Bu personelimizin ve aile fertlerimizin geri dönmeleri için her imkanı seferber ettik. Vatandaşlarımızı sağ salim emniyet içinde evlerine ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Musul'daki gelişmeleri an be an dikkatle takip ediyoruz.

MUHALEFET KURU SIKI ATIYOR:
Şu an birinci önceliğimiz Musul'daki vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Bu yüzden biz muhalefet gibi davranamayız. Onların sırtında yük küfesi yok. Onlar rahatlar. Kuru sıkı atıyorlar. CHP çok enteresan. Dışişleri Bakanımı bilgilendirmek için onlara yolluyorum. Söylediği laf, 'bunun bir siyasi sorumluluğu vardır'. Neymiş siyasi sorumluluğu? Cevap yok. Bir defa o siyasi sorumluluğun cevabını 30 Mart'ta milletim sana verdi zaten. Sen Beşar Esad'la el elesin, biz ise karşı karşıyayız. Sen katillerle el tutuyorsun, biz ise katillerle karşı karşıya duruyoruz, farkımız bu. Bahçeli de 'hemen asker müdahale etmeli' diyor. Ya Bahçeli senin dünyadan haberin yok galiba. Orada 100'e yakın vatandaşım bunların elinde. Biz şimdi tereyağından kıl çeker gibi bunu başarabilir miyiz, bunun gayreti içindeyiz. Diyoruz ki, 'geç olsun ama inşallah hayırlı olsun'. Onun için sabırla diplomatik yollarla bu işi yürütmenin gayreti içindeyiz.

BU MİLLET SENİN YÜZÜNE TÜKÜRÜR:
Muhalefetin gündemi farklı. Yatsınlar kalksınlar Tayyip Erdoğan'a küfretsinler, hakaret etsinler. Utanmadan, sıkılmadan şu Kılıçdaroğlu denilen adam, 'Bayrağı Erdoğan indirdi' diyor. Bu millet senin yüzüne tükürür. Sen Hakkari'ye Türk bayrağıyla giren adam değilsin. Sen Hakkari'ye PKK'nın gölgesinde giren adamsın.

TUZAĞA DÜŞMEYİN?:
Bir kendini bilmezin askeri garnizon içindeki bayrağımıza karşı yaptığı bir hareket Türkiye'de bir birliğin işaret fişeği olmuştur. Ancak bu haince hadise üzerinden çok tehlikeli bir oyun oynanmak isteniyor. Bu tuzağa karşı çok dikkatli olmanızı rica ediyorum.

'TEMELSİZ BİNANIN ÇATISI OLMAZ'
"30 Mart öncesinde Pensilvanya örgütüyle ittifak yaptılar. Halen o ittifakın peşinde kendilerini bataklığa sürüklüyorlar. Lütfen bu muhalefetin tahriklerine karşı son derece dikkatli olun. Zira artık ateşle oynamaya başladılar. Şimdi de çatı aday derdindeler. Kılıçdaroğlu, Bahçeli çıkmış sokak sokak dolaşıyorlar. Ya temeli olmayan binanın çatısı olur mu?"

BİDEN İLE MUSUL'U GÖRÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, Musul'daki gelişmelerle ilgili ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan ve Biden, yaklaşık yarım saat süren görüşmede, Irak'taki son durum ve rehin tutulan Türk vatandaşlarının zarar görmeksizin yurda dönüşlerini sağlamaya yönelik çalışmalar hakkında görüş teatisinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öncelik can güvenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN