Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sorumlu davranıyoruz tahriklere gelemeyiz'

Erdoğan, IŞİD'in elindeki Türklerin hayatlarını çok önemsediklerini belirterek, "Adımlarımıza çok dikkat ediyoruz. Maalesef içerde bazı siyasiler tahrik içinde. Bu tahriklere gelemeyiz" dedi

Musul baskınıyla ilgili konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasette sorumluluk bilinciyle davranması gerekenlerin, tahrik içinde olduklarını belirterek, "Biz bu tahriklere gelemeyiz" dedi. Trabzon'da valiliği ziyaret eden Erdoğan, ardından yürüyerek belediyeye gitti. Vatandaşların sevgi gösterilerinde bulunduğu Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

"MEZHEP ÇATIŞMASINA GİDİYOR"
Irak'ta IŞİD tarafından rehin alınan Türk vatandaşları ile ilgili konuşan Erdoğan, şunları söyledi: "Artık olayı Musul olarak değerlendirmekten öte bir süreç yaşanıyor. Tamamıyla bir Irak olayı haline geldi. Bu ateş, Irak'ın genelinde hemen hemen tüm eyaletlerine doğru sıçramıştır. Bu IŞİD unsurlarının olayı olmaktan öte geçti. Şu an adeta bir mezhep çatışması var. Belki de bir mezhep çatışmasına gidiyor. İç ve dış tahrikler büyük rol oynuyor. Oradaki gerek Başkonsolosluk mensuplarını, gerek TIR şoförlerimizi, Türk vatandaşlarımızın hayatını çok çok önemsiyoruz. Bunun için de atacağımız adımlara çok dikkat ediyoruz. Maalesef içerde, bazı siyasette sorumluluk bilinci içinde davranması gerekenlerin tahrik içinde olduklarını görüyoruz. Bu süreci ne yazık ki orada ki vatandaşlarımız yok sayarak değerlendiriyorlar. Biz bu tahriklere gelemeyiz." Konuyla ilgili kişilerin olayı yakından takip ettiğine dikkat çeken Erdoğan, "Bu işin sorumluluğunu taşıyanlar, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, şahsım Genelkurmay Başkanı ve bakan arkadaşlarım, MİT yoğun bir şekilde bu işi an be an takip ediyoruz. Burada öncelikli birincil adımımız orada ki vatandaşlarımız kardeşlerimizi salimen ülkemize getirebilmektir. Bu olayı, ulusal boyutta, uluslararası boyutta olmak üzere de takibini yapıyoruz. Biliyorsunuz ben 3 günde iki görüşme yaptım. Komşu ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor" dedi. Erdoğan, Musul Başkonsolosluğu personelinin sağlık durumlarıyla ilgili sıkıntı olup olmadığının sorulması üzerine de "Herhangi bir sıkıntı yok. Temennimiz bir an önce salimen dönmelerini sağlamak" ifadesini kullandı.

"TELAFER'İ TAKİP EDİYORUZ"
Akşam yine bir toplantı gerçekleştireceklerini ifade eden Erdoğan, "Konuyu tekrar değerlendireceğiz. Bugün son bir gelişme, Telafer. Hafife alınamaz gelişmedir. Malum Telafer'de Türkmenlerin ağırlıkta olduğu yapı var. Bu Türkmen kardeşlerimizin de biliyorsunuz yarıya yakını Sünni, yarıya yakını Şia'dır. Orayı da yakın takipte bulunduruyoruz. Arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıyla birlikte; ne tür adımlar atacağız, bunların kararını alacağız" dedi.

BAŞBAKANLIK'TA ZİRVE

Erdoğan, Ankara'ya döner dönmez Irak zirvesini topladı. Başbakanlık Resmi Konut'taki zirvede; Musul'da yaşananlar, alıkonulan Türk diplomat ve vatandaşlarının son durumu, IŞİD'in Telafer'e yönelik saldırıları ele alındı. İki saat süren toplantıya; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.

MEDYAYA 'DİKKAT EDİN' UYARISI
Başbakan Erdoğan, Trabzon Atatürk Alanı'ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada da medyaya sorumlu davranma çağrısında bulundu. Erdoğan şunları söyledi:

ALEYHTE GELİŞMELERE NEDEN OLUYOR: Şu anda yaklaşık 100 kadar vatandaşımız, IŞİD unsurlarının elinde. Biz bunları sağ salim kutarmanın gayreti içerisindeyken siz tahrik etmek suretiyle ne elde, etmeye gayret ediyorsunuz? Lütfen, yazılı ve görsel medyadan bir şeyi rica ediyorum: Şu süreci tahrik ederek değil lütfen yazmadan, çizmeden fazla da konuşmadan takip etmenizi istiyoruz. Zira bu tahrikler karşı tarafta lehe değil, aleyhte gelişmelere neden oluyor.

MİLLETİM VAKUR OLSUN: Biz bu millete, bu topraklara sevdalıyız. Bu oyuna gelmeyeceğiz, bu tuzağa düşmeyeceğiz. CHP, MHP ve HDP'nin ürettiği gerilim siyasetine, nefret diline asla prim vermeyeceğiz. Biz büyük devletiz. Büyük devlet olarak bayrağa saldıranlara gerekeni yapacağız. Milletim sağduyulu, vakur olsun. Bu partilerin nemalanma tuzağına düşmesin.

O HAİN VURULMADI, İKİNCİ SENARYO DEVREYE GİRDİ:
O bayrağa saldıran hain vurulsaydı, doğu ve güneydoğuda cesedi üzerinden yeni bir tahrik kampanyası başlatılacaktı. Eğer vurulmayıp eylemini tamamlasaydı, bu kez diğer bölgelerimizde tahrikler başlayacaktı. Vurulmadı, ikinci senaryoyu devreye aldılar. Bayrak istismarına başladılar. Gençleri sokağa dökmek, üniversitelerde gençlerimizi birbirine düşürmek için tahrikler başlatıldı.

'SİGARAYLA SAVAŞTA TÜRKİYE TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLDU'
Başbakan Erdoğan dün Trabzon Valiliği'nde Bloomberg Medya Grup Başkanı, BM Genel Sekreteri İklim Değişikliği Özel Temsilcisi ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'i kabul etti. Kabul sırasında, Bloomberg, kamu sağlığı, sigarayla mücadele ve yol güvenliği gibi konularda Türkiye'nin son 12 yılda devrim niteliğinde adımlar attığına işaret ederek, bu tecrübenin paylaşılması gerektiğine vurgu yaptı. Bloomberg'in, Türkiye'nin bir finans merkezi haline gelmesini önemsediklerini, bundan memnuniyet duyduklarını da ifade ettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sorumlu davranıyoruz tahriklere gelemeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN