Arınç: Önceliğimiz vatandaşlarımızın kurtarılmasıdır

Türkiye'nin önceliğinin Musul'da alıkonulan vatandaşlarını kurtarmak olduğunu belirten Bülent Arınç, Türkmenlere askeri yardımın ise söz konusu olamayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Irak'taki gelişmelere ve Musul'da alıkonulan konsolosluk personelinin kurtarılmasına ilişkin çalışmalarla ilgili, "Şu an en büyük isteğimiz, çalışmamız, vatandaşlarımızın ailelerine dönmesidir" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından konuşan Arınç, şunları söyledi:

ANA GÜNDEM MUSUL
YAKINDA KAVUŞACAĞIZ:
Ana gündemimiz konsolosluk personeli ve şoförlerimizin bir an evvel yurtlarına ve ailelerine dönmeleridir. Her an bunu bekliyoruz. Türkiye hükümeti çok kapsamlı bir çalışma içindedir. Şuanda size müjdeli haber veremem. Halkımız müsterih olsun, kardeşlerimize en kısa zamanda kavuşacağız.
TOPLU TAHLİYE YOK: Bir paniğe gerek olmadığı düşüncesindeyiz. Türkiye gerekirse elindeki tüm imkanlarla Irak'tan tahliye gerçekleştirebilir. Ancak şu anda toplu bir tahliye düşünmüyoruz.
TAVIR DAHA SONRA: Onların dönüşünden sonra bütün senaryoları, Türkiye'nin bölgesel perspektifi hangi alanlarda gelişecek hep birlikte göreceğiz.
TÜRKMENLERE SİLAH YARDIMI OLAMAZ: (Türkmenlere yardım söz konusu mu?) Irak Türkmen cephesi akıllı insanlardır. Türkiye'den silah istemesinin doğru olmayacağını, reel politiğe uygun olmayacağını, Türkiye'nin silahlı güçlerinin başka ülkeye geçmelerinin mümkün olmayacağını sizden de bizden de iyi bilirler. Afet vasıtası ile yardımlar yoldadır. Aralarındaki mezhep farklarını bir kenara bırakarak tek bir vücut olarak hareket etmeliler.
AK PARTİ'NİN ADAYI KAZANACAK: (Ekmeleddin İhsanoğlu'nun çatı aday gösterilmesi) AK Parti'nin adayı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacaktır. İhsanoğlu, bir bilim adamıdır. Şahsı ile ilgili bir şey söylemem. Ancak şunu söyleyebilirim. CHP içinde Kılıçdaroğlu haricinde herkesten farklı sesler yükseldi. CHP içinde bu adayın aleyhinde çalışacak çok isim olacak. Desteğin ne kadar olacağını sizler düşünün. Sayın İhsanoğlu adaylığı kabul edecek gibidir. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: Önceliğimiz vatandaşlarımızın kurtarılmasıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN