Güvence istediler

Türkiye'ye gelmeleri halinde 'tutuklanmama güvencesi' verilen sürgündeki Kürt siyasetçiler, mahkeme kararının yetersiz kalacağını belirterek Anayasal güvence istedi

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Ankara 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin "tutuklanmama güvencesini" yeterli bulmayan yurt dışındaki Kürt siyasetçiler Zübeyir Aydar ile Remzi Kartal, yasal ve anayasal tedbir istedi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Kırmızı Bülten'le aranan Kartal ile Aydar'ın talebinde haklı olduğunu belirterek, "Karar o mahkemedeki iddialar ile sınırlı. Diğer soruşturma, kovuşturmaları kapsamaz. Yasal düzenleme olmazsa örgüt üyeliği ve yöneticiliği konularında büyük sorun yaşanır. Bu mahkeme güvence verir ama öbür mahkeme de tutuklar. Yasal güvence şart" dedi.

AYDAR: INTERPOL TAKİPTE

Sürgündeki Kürt Parlamentosu davasında yargılanan eski DEP Başkanı Yaşar Kaya, Şerafettin Kaya ve Yusuf Serhat Bucak, Türkiye'ye döndü. Ankara 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 31 kişiye ilişkin davada, savunmaları alınmayan 26 kişi hakkında yakalama kararını kaldırdı. Mahkeme, bu kişilere ilişkin, "3 ay içinde Türkiye'ye gelip ifade vermeleri durumunda tutuklanmama" güvencesi verdi. Kararı değerlendiren Zübeyir Aydar, hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldığını anımsatarak, "Hakkımda birden çok dava var ve başka mahkemelerin verdiği gıyabi tutuklama kararları var. Interpol her tarafta takip ediyor" dedi. Kartal da, çözüm için Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması gerektiğini belirterek, "Mahkeme yaptığınız suç değil demiyor, gelirsen tutuklamam diyor. Yarın başka bir mahkemenin başka karar vereceğinin güvencesi yok. Geri dönüş çözümün bir parçası. Dağdan ve Avrupa'dan dönüş çözüme yönelik bir konsept olarak ortaya konmalı" diye konuştu. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi de, Aydar ve Kartal'ın yasal düzenleme talebini haklı bularak, "Yasal düzenleme olmadan geri dönüş olmaz" diye konuştu.

LİSTEDE KİMLER VAR?
Felemez Başboğa, Ali Haydar Aslıyüce, Mahmut Kılınç, Şengül Özbek, İlknur Şen, Mehmet Sıraç Bilgin, İsmail Özden, Ali Haydar Celasun, Ekrem Berkpınar, Ali Matur, Nejdet Buldan, Nizamettin Toğuç, Mehmet Ali Yiğit, Haydar Işık, Mehmet Taşkala, Celal Özkan, Abdurrahman Çadırcı, Aziz Doğan, Yaşar Ertaş, Elif Alataş, Ahmet Turhallı, Ökkeş Kolusarı, Şemsettin Aktaş ve Mesut Uysal'a yönelik yakalama kararı da kaldırıldı.

"EVE DÖNÜŞ İÇİN YENİ DÜZENLEME ŞART"
HDP Milletvekili Hasip Kaplan da, "Hayata, eve, siyasete dönüş" için çalışan hükümetin bu konuda yasal bir düzenleme yapması gerektiğini belirtti. Kaplan, "O hâkimin yerine yeni hâkim geldiğinde tutuklanmama garantisi yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvence istediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN