Avrupa'da IŞİD'e operasyon

Hollanda, El Nusra Cephesi'ne katılmayı planlayan 100 kişilik listeyi Ankara'ya iletti. İngiltere IŞİD'i terör listesine alırken, Fransa terör operasyonunda ikisi kadın 4 kişiyi gözaltına aldı

Giriş Tarihi: 18.6.2014
BBC, Hollanda'da yayımlanan Volkskrant gazetesine dayandırdığı Lahey kaynaklı haberinde, "Hollanda'nın Türk güvenlik makamlarına Hollanda uyruklu cihatçılardan oluşan 100 kişilik bir liste ilettiği belirtiliyor" dedi. BBC'ye göre, Volkskrant, "Güvenlik ve İstihbarat Dairesi (AIVD), Irak İslam Şam Devleti'nin (IŞİD) kolu olarak bilinen Suriye'deki El Nusra Cephesi'ne katılmayı planlayan 100 kişilik listeyi, Ankara'ya bildirdiği" anlatıyor. Haberde Hollanda'nın Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için Suriye'ye gidecekleri belirlenen bu kişilerin Türkiye'ye alınmamasını istediği, listede, Türkiye kökenli Hollandalıların yanı sıra, diğer ülkelerden gelenlerin de bulunduğu ifade ediliyor.

'SINIR DIŞI EDİLSİN'
Hollanda istihbaratı (AIVD), cihat için ülkeden ayrılan 100 kişinin bir bölümünün şu an Türkiye'de bulunma olasılığı üzerinde duruyor. AIVD, Ankara'nın bu kişileri Suriye'ye geçmeden sınır dışı etmesini istiyor. AIVD'nin raporlarına göre, IŞİD ve buna bağlı örgütlerin bünyesinde savaşmak için Suriye'ye giden 11 bin kişiden 150'si Hollandalı. Bu kişilerin büyük bölümünün Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtiği öne sürülüyor.

ÇOĞU IŞİD SAFLARINDA

Bu arada, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans da Irak'taki gelişmeler ve IŞİD'in ilerleyişi konusunda parlamentoyu bilgilendirdi. Timmermans, Hollanda uyruklu militanların büyük bölümünün IŞİD saflarında çatışmalara katıldığını belirtti. Irak'taki gelişmeleri kaygı verici olarak değerlendiren Dışişleri Bakanı, IŞİD'in Hollanda'daki mal varlığının dondurulması ve Suriye'ye gideceklere seyahat engeli konulması gibi önlemlerden söz etti.

'TÜRKİYE İSTEKLİ DEĞİL'
Bu arada, Volkskrant gazetesine konuşan Leiden Üniversitesi Öğretim Üyesi terör uzmanı Edwin Bakker ise, Türkiye'nin topraklarından geçen cihatçıları yakalamaya "istekli olmadığını" öne sürdü. Türkiye'nin cihatçılara karşı daha fazla şey yapabileceğini savunan Bakker, "Türkiye eğer gerçekten mücadele etmek istese, en başından sınıra bir çizgi çeker ve 'girişe yasak bölge' ilan edebilirdi" eleştirisinde bulundu.

İNGİLTERE IŞİD'İ YASAKLADI
İngiltere İçişleri Bakanlığı Suriye'deki faaliyetleri nedeniyle IŞİD ile aralarında Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi'nin (THKP-C) de bulunduğu 4 örgütü terör listesine aldı. Dışişleri Bakanı William Hague İngiltere vatandaşı olup Suriye ve Irak'ta savaşanların sayısının 400'ü bulduğunu söyledi. Fransa'nın Gard ve Vaucluse kasabalarında düzenlenen terör operasyonlarda ise ikisi kadın 4 kişi gözaltına alındı. Yerel Midi- Libre gazetesi, gözaltındaki iki erkeğin muhaliflerin yanında savaştıktan sonra bir süre önce Suriye'den Fransa'ya geri döndüğünü yazdı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de Suriye'de savaşa katılan Fransız vatandaşlarının sayısının 300 civarında olduğunu, 25'inin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

YILMAZ SEMBOL OLDU
Türk kökenli Hollanda vatandaşı Yılmaz, askerliğini Hollanda ordusunda yaptıktan sonra Suriye'de El Kaide'ye katılmıştı. 4 dil bilen Yılmaz, Hollanda televizyonlarında günlerce haber olmuş, hakkında belgesel çekilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da IŞİD'e operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN