Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de çatı aday isyanına imza formülü

CHP yönetimi, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylık başvurusu için bütün vekillerden imza isteyecek. Böylece, İhsanoğlu'na karşı olan milletvekili sayısının netleşmesi sağlanacak

Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun belirlenmesi en büyük tepkiyi CHP'de yaratırken, yönetim adaylık için bütün milletvekillerinden imza istemeyi kararlaştırdı. Partide ilk hesaplaşma ise önümüzdeki hafta başında toplanacak olan Parti Meclisi'nde yaşanacak. Başta Adnan Keskin olmak üzere, İhsanoğlu'nun adaylık sürecinde PM'nin onayının alınmamasına tepkili pek çok PM üyesinin Kılıçdaroğlu'na izlediği yöntem ve belirlenen isimle ilgili eleştiride bulunması bekleniyor. İhsanoğlu'nun adaylığına karşı çıkan bazı PM üyelerinin Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen sonra "kurultay sürecinin" başlatılmasını isteyecekleri de kaydediliyor. Kulislerde yerel seçimlerde alınan sonuçlar nedeniyle başlayan kurultay tartışmalarının, İhsanoğlu'nun adaylığı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından daha da alevleneceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınacak sonuçlara göre, partide kurultay taleplerinin daha net dile getirileceği ve CHP liderine kurultayı toplaması baskısının yapılması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun kurultayı önümüzdeki yıl toplama planından geri adım atmaması halinde ise olağanüstü kurultay için imza toplama girişiminin başlayacağı kaydediliyor. Öncelikli olarak 20 milletvekilinin imzasını almayı planlayan yönetim, tepkilerin artması ve kamuoyuna da aday konusunda CHP'nin bölündüğü görüntüsü verilmesi üzerine kararını değiştirdi. CHP yönetimi bunun yerine İhsanoğlu'nun aday gösterilmesi için tüm milletvekillerinden imza istemeyi kararlaştırdı. Partinin bu kararı CHP'de İhsanoğlu'na karşı olan cephedeki milletvekili sayısını da ortaya koyacak.

KAMPANYA TOPRAK'A EMANET
CHP
ve MHP'nin 'çatı adayı' olarak belirlenen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak yürütecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de çatı aday isyanına imza formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN