Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böcek siparişi Paralel istihbarattan

Başbakanlığa yerleştirilen dinleme böceklerinin Emniyet İstihbarat'a ait olduğu kesinleşti. Böcekleri satan firmaya ulaşan soruşturmayı yürüten polisler, Erdoğan'ı dinleyen böceklerin de arasında olduğu 5 cihazın Emniyet İstihbarat'a satıldığı bilgisini aldı.

Giriş Tarihi: 21.6.2014 10:14 Güncelleme Tarihi: 21.6.2014 11:06
Böcek siparişi Paralel istihbarattan

Başbakan Erdoğan'ın çalışma ofisine konulan böceğin Emniyet İstihbaratı tarafından yerli bir firmadan alındığı tespit edildi. Satın almayı firma yetkilileri de doğruladı. Öte yandan dinleme cihazlarını yerleştirdikleri iddia edilen iki şüphelinin 'Almanya'ya gideceğiz' diyerek izin aldıkları ancak Almanya üzerinden ABD'ye iki kez birlikte gittikleri de belirlendi.

SUSMA HAKKINI KULLANDILAR

'Casusluk' suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlıların Emniyet'teki işlemleri tamamlandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince adliyeye getirilen zanlılar, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli cumhuriyet savcılarına ifade verdi.

Böcekleri yerleştirdikleri iddia edilen 3 koruma polisinin emniyetteki ifadelerinde susma haklarını kullandıkları öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazlarının yerli bir firmadan alındığı tespit edildi. Firma yetkilileri çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazlarından beş tanesini Emniyet İstihbarata sattıklarını doğruladı.

Firma, dinleme cihazlarına ilişkin faturayı soruşturmayı yürüten savcılığa gönderdi. Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazının özellikleri de yer aldı. Cihazda; mikrofon, sesin dışarı yansıtılmasını sağlayan verici ve enerji kaynağı için adaptör bulunuyor. Adaptör bölümünde cihazın menşei gösteren çip yer alıyor. Dışarıdan herhangi bir alıcı ile rahatlıkla dinleme yapılabiliyor. Böceğin 1 ay boyunca dinleme amaçlı olarak aktif tutulduğu da tespit edilmişti...

ARKADAŞINA GÖNDER
Böcek siparişi Paralel istihbarattan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN