HDP'den hasta mahkûm atağı

HDP, Adalet Bakanı Bozdağ'a bir rapor sunarak öncelikle 60 hasta tutuklu ve mahkûmun denetimli serbestlikten yararlanmasını istedi. Çözüm için ilk toplantı önümüzdeki hafta yapılacak

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Hükümet, "hayata, eve, siyasete" dönüş için çalışmalarını hızlandırırken, HDP de atağa geçti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı ziyaret eden HDP heyeti, hasta mahkûmlara tahliye yolunun açılmasını istedi. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ile Faysal Sarıyıldız, Bakan Bozdağ'ı ziyaretinde, Adli Tıp Kurumu'nun hasta tutuklularla ilgili rapor vermediği, bazı tahliye raporlarının da emniyet engeline katıldığı tespitlerini aktardı. Irmak, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, Bakan Bozdağ'a ölümcül sınırdaki ilk 60 hasta ve ölümcül noktaya gelecek durumdakilere yönelik kapsamlı bir rapor sunduklarını söyledi. Irmak, şöyle konuştu: "Bunlar arasında engelli hastalar da bulunuyor. Daha net bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bu insanların Adli Tıp ya da emniyet insafına bırakılmaması gerekiyor. Niye tahliye olmuyor diye sorduğumuzda 'ölümcül noktaya gelmemiş' deniyor. O zaman da tabut çıkıyor. Bekir Bey'e de söyledik. En azından denetimli serbestlik kapsamında insanca tedavi görebilirler." Bakan Bozdağ, heyeti dinlerken Adli Tıp Kurumu Başkanı'nı arayarak, bilgi istedi. Bozdağ'ın girişimi ile HDP heyeti gelecek hafta hem Adli Tıp hem de Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü ile bir araya gelecek. Hasta tutukluların yargılama süreciyle ilgili yeni bir yasa teklifi hazırlanarak Meclis Başkanlığı'na sunulacak.

'SİTEM ETTİK'
HDP'li vekil Selma Irmak, Bakan Bozdağ'a "Balyoz tutukluları bırakıldı, hastalar bırakılmıyor. Umarız ki bu kez yol alırız" diyerek sitem ettiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'den hasta mahkûm atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN