Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İyi ilişkilerimiz yeni fasıllarla taçlansın'

Başbakan Erdoğan Paris'te görüştüğü Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan, AB ile yeni fasılların açılmasına öncülük etmesini istedi

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa turunun ikinci gününde geldiği Fransa'nın başkenti Paris'te, Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştü. İki lider, bölgesel konular ve Türkiye'nin AB üyelik sürecini masaya yatırdı. Erdoğan, Elysee Sarayı'nda gerçekleşen resmi karşılama sonrası Hollande ile başbaşa görüştü. Görüşmede öne çıkan konunun Türkiye ile AB ilişkileri olduğu öğrenildi. Erdoğan'ın görüşmede özellikle Cumhurbaşkanı Hollande göreve geldikten sonra Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı geçmişte sergilediği sert tutumun yumuşadığını vurguladığı ve yeni dönemde de desteğin artırılarak, müzakereler çerçevesinde yeni fasıllar açılmasını istediği belirtildi. Türkiye'nin açılmasını beklediği 23 (Yargı ve Temel Haklar) ile 24 (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik) fasılları ile ilgili beklenti ocak ayından bu yana dile getirilirken, Fransa'nın veto ettiği 23. fasıl bu vetonun ortadan kalkmasına rağmen hala açıklamadı. Erdoğan'ın görüşmede bu durumu vurguladığı, ahde vefa gereği ve iyi niyet adımı olarak bu fasılların açılması gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Erdoğan'ın görüşmede, yabancı düşmanlığı söylemlerini kullanan partilerin birçok ülkede seçimlerden birinci parti olarak çıkmasının da AB'nin üzerine inşa edildiği ilkeler açısından endişe verici olduğunu, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin hoşgörüye büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Görüşmede bölgesel gelişmelere de önemli bir yer ayrıldı. Irak'ta yükselen şiddet ve IŞİD'in ilerlemesi ile ilgili duyulan endişe dile getirilirken, Irak'ın bütünlüğünün iki ülke açısından da önemli olduğu vurgulandı. Radikal ve aşırı gruplara karşı ortak irade gösterilmesi hususunda mutabık kalındı. Hollande, Türk Başkonsolosluğu'na yapılan saldırıyı kınarken, Fransa'nın müttefiki Türkiye'nin yanında olduğunu ifade etti. Ayrıca Suriye'deki gelişmelerin de masaya yaptırıldığı toplantıda, Esad'ın seçimlere rağmen katliamlara devam ettiği ve ülkenin her geçen gün daha kaotik ve çözümsüz bir duruma geldiği vurgulandı.

FÜZE PAZARLIĞI KIZIŞTI

Türkiye'nin almayı planladığı ve ihale teklifleri sonucunda Çin'in önde olduğu uzun menzilli hava savunma füze sistemleri projesinde pazarlıklar kızıştı. Erdoğan'ın Hollande ile yaptığı ve savunma firmalarından temsilcilerin de yer aldığı görüşmede, Fransa'nın yeni bir teklif vermeye yakın olduğu öğrenildi. Ancak Çin'in teklifinden fiyat olarak yüksek kalındığı bildirildi. Fransızlar, teknoloji paylaşımı kriterini kabul ettiklerini belirtip, Türkiye ile bu projeyi gerçekleştirmek istediklerini bir kez daha ilettiler. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı toplantıda, nihai kararın verilmediği ancak Türkiye'nin çıkarları açısından Çin'in teklifinin Fransızların teklifinden daha düşük olduğunun vurgulandığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İyi ilişkilerimiz yeni fasıllarla taçlansın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN