Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 ayrı darbe planı için 6 yıl sonra yetkisizlik

Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız ve Eldiven darbe planlarına ilişkin soruşturmalar, "Hükümet Ankara'da" gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi

Giriş Tarihi: 23.6.2014
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Ergenekon terör örgütünün, 2003-2004 yıllarında gerçekleştirmeyi planladığı Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız ve Eldiven darbe planlarına yönelik, 6 yıldır yürütülen soruşturma, yetkisizlik kararı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Delil olarak 30 klasör bilgi ve doküman gönderildiği öğrenilen soruşturma, Anayasal Suçlar Bürosu tarafından silbaştan ele alındı.

"HÜKÜMET ANKARA'DA"
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2008 yılında başlatılan ve 2 ayrı iddianameyle tamamlanan Ergenekon davasına ilişkin soruşturmada, darbenin hayata geçirilmesi için hazırlandığı iddia edilen Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız ve Eldiven darbe planlarına yönelik soruşturmaya "Hükümet Ankara'da" diyerek, yetkisizlik kararı verdi. Ankara Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Serdar Coşkun'a gönderilen soruşturmaya ek olarak 30 klasör delil sunuldu. Savcı Coşkun, soruşturma dosyasını yeni baştan incelemeye aldı. 4 farklı darbe planı, Ergenekon soruşturmasından ayrılmıştı. Ergenekon Davası'nda, sanıklar hapis cezası ile cezalandırıldı, temyiz dosyası ise Yargıtay'da bekliyor. Özel yetkili mahkemelerin kapatılması ve tutukluluk süresinin 10 yıldan 5 yıla indirilmesiyle, uzun tutukluluk süresi nedeniyle mağduriyeti değerlendiren ağır ceza mahkemeleri, 8 kişi hariç, sınakların tümü hakkında tahliye kararı verdi. Delil incelemesi sonunda soruşturmaya yön verecek olan Savcı Serdar Coşkun, gerekli görürse dava açacak. Aksi takdirde, 4 darbe planı soruşturması kapanacak.

3 AŞAMALI DARBE

Ergenekon 2'inci iddianamesinde yer verilen darbe planlarına yönelik, 2003-2004 yıllarındaki darbe teşebbüslerinin 3 aşamada planladığı, birinci ve öncelikli olarak darbeye zemin hazırlamaya çalıştığı, bu faaliyeti Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki illegal "Cumhuriyet Çalışma Grubu" ile yaptıkları iddia edilmişti. İkinci olarak darbeyi gerçekleştirmek için engelleri kaldırmayı planladıkları, bu çerçevede Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz kod adlı darbe planlarının hazırlanıp uygulamaya konulduğu, üçüncü aşamada darbe sonrasında yapılacakların Eldiven kod adlı darbe planı ile belirlediği, askeri müdahaleye zemin hazırlama ve gerçekleştirme yönündeki planlar hazırlandığı ileri sürülmüştü. Sarıkız kod adlı darbe planının, darbe öncesi ülkede uygun zemini oluşturmak için yapılaması gerekli faaliyetleri içerdiği, Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarının, darbenin bizzat aktif olarak nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiğini, 'Eldiven' kod isimli darbe planının ise darbe sonrası yapılacak faaliyetlerini kapsadığı belirtilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 ayrı darbe planı için 6 yıl sonra yetkisizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN