Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak için mutabakat hükümeti çağrısı

Başbakan Erdoğan ile Barzani'nin görüşmesinde, Irak'ta toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğin korunabilmesi için mutabakat hükümeti kurulması mesajı verildi

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir saat süren görüşmede Erdoğan ile Barzani görüş alış verişinde bulundu. Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgilere göre görüşmede, Musul ve Kerkük başta olmak üzere bölgedeki son durum ele alındı. Bölgedeki istikrarsızlığın ve güvenlik sorununun endişe verici olduğu kaydedilen görüşmede, krizin aşılması için Irak'ta tüm halkı kuşatan, ülkede adaletli ve gelir paylaşımı sağlamayı amaçlayan bir hükümetin kurulması gerektiği belirtildi. Irak'ı mezhep temelli çatışma ortamına sürüklenmekten kurtarmak, ülkenin toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini korumak için de en kısa sürede bir mutabakat hükümeti kurulmasının önem taşıdığına değinildi. Görüşmede, halen bölgede tutulmakta olan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye dönmelerini sağlamanın önemi vurgulandı. Başbakan Erdoğan sivil halka el uzattıklarını ve 12 Haziran'dan itibaren Türkmenlerin yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine insani yardım gönderildiğine işaret etti. Görüşmede enerji alanında işbirliği de gündeme geldi. Taraflar bu konuda temelleri daha önce atılmış olan işbirliğini geliştirme ve sürdürmede kararlı olduklarını teyit ettikleri öğrenildi.

DAVUTOĞLU İLE KAHVALTI

Barzani'nin dün ilk durağı Dışişleri Baranlığı Konutu oldu. Bakan Ahmet Davutoğlu, Barzani ile kahvaltıda bir araya gelirken, toplantıya IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katıldı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 saat sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak için mutabakat hükümeti çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN