Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yurt kapanına "devlet baba" formülü

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, paralel yapının yurtlarında barınan öğrencilere yaptığı, "Sizi bunların zulmüne muhatap etmeyeceğiz. Sizi Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtlarına alabiliriz" sözü, yönetmelik değişikliğiyle somut hale geldi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğinin getirdiği yenilikler ve bunların öğrencilerle velilerin yaşamlarına yansımaları şöyle olacak:
Şimdiye kadar sadece "öğrenci sayısı" dikkate alınarak yurt yapılıyordu. Yeni yönetmeliğe göre; ülke genelindeki yurt ihtiyacı, mevcut yurtların kapasitesi, binaların fiziki durumları ile sosyal ve bölgesel faktörler de dikkate alınarak belirlenecek.
Uygulanmakta olan yönetmelikte, öğrenci değişim programları, yıl tekrarı yapan öğrenciler, burslu uluslararası öğrenciler gibi özel durumlar için yüzde 1 veya 2'lik kotalar uygulanıyordu. Yönetmeliğin yeni haline göre "her öğretim yılında doğal afet, sosyal olay, ekonomik kriz öğrenim sırasında ekonomik ve sosyal durumda değişiklik ve benzeri herhangi bir nedenle" Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca yurda yerleştirilmesi uygun görülen öğrenciler için yurt bazında boş yatak ayrılacak. Böylelikle paralel yapının yurtlarından ayrılmak isteyen öğrencilere devlet yurtlarında barınmaya başlama olanağı sağlanacak.
Devlet yurtlarında barınmakta iken farklı siyasi çevrelerin etsisiyle başka yurda veya "evler"e çıkmış olan öğrenciler yeniden yurda kayıt yaptırabilecek. Ancak bu durumdaki öğrenciler normal yurt ücretinin 2 katı ücret ödeyecek.
Öğrenciler, barındıkları yurtlar, burada kalan öğrenciler ve yöneticileri hakkında sosyal medyadan olumsuz mesajlar paylaşırlarsa uyarı cezası alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yurt kapanına "devlet baba" formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN