Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yolu meşru görenler düştüler

Başbakan Erdoğan'dan Paralel Yapı'ya: İktidar devşirmeyi gaye edinenlerin sahte davaları her taraflarından dökülüyor. Yolu unutup menzil için her yolu meşru görenler düştüler, düşecekler

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk gününde İstanbul Sultanahmet'te Birlik Vakfı'nın düzenlediği iftara katıldı. Bu yıl ramazanın, insanlık ve İslam alemi için son derece zor bir zamanda karşılandığını aktaran Erdoğan, "Mübarek ramazan inşallah, coğrafyamızdaki şerlerin hayra tahvil olmasına da vesile olacaktır" dedi. Paralelcilere de yüklenen Erdoğan şöyle konuştu:

HİÇ KİMSE KİMSESİZ KALMASIN

Ramazan-ı Şerif'i insanlık ve İslam alemi için son derece zor bir zamanda karşıladık. Hiç kuşkusuz bizim şer gördüklerimizde ola ki hayır vardır. Hiç kuşkusuz Hz. Mevla şerleri hayra tebdil edecek güç ve kudrettedir. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu Ramazan'da 'Hiçkimse kimsesiz kalmasın' çağrısıyla bir kampanya başlattı. Garip gurebanın sevinmediği Ramazan, ruhuna uygun şekilde idrak edilmemiş bir Ramazan'dır. Ülkemizde misafir olan Suriyeli, Iraklı kardeşlerimize bu Ramazan'da daha bir ehemmiyet göstermenizi özellikle istiyorum.

DİK DURMAYA MECBURUZ
Yolu unutup, menzile ulaşmayı tek gaye olarak benimseyenlerin bugün düştükleri zavallı durumu sizler de görüyorsunuz. Meselesi okul, talebe değil, yoksulun elinden tutmak değil, o görüntünün altında meselesi güç, iktidar olan, hırsını tatmin etmek olanların düştükleri acziyeti bugünlerde çok iyi görüyorsunuz. İsimsiz nice kahramanın omuzlarında yükselen dava sarsılmadan Allah'ın izniyle yolunda ilerliyor. Ama kendisine dünyalık kazanmayı, güç, iktidar devşirmeyi gaye edinenlerin sahte davaları her taraflarından dökülüyor. Ölmeden önce menzile ulaşmak için kendilerine her yolu meşru görenler tökezleyip düşerler, işte görüyorsunuz, düştüler, düşecekler. Ama zaferi Allah'ın takdiri olarak görenler de büyük ve kadim davanın kutlu yürüyüşü içinde yollarında ilerliyorlar. Bundan hiç endişeniz olmasın. Ümmetin parçalanması için gayret edenlere karşı da dik durmaya mecbur olduğumuzu özellikle hatırlatmak istiyorum.

SULTANAHMET'TE SÜRPRİZ YAPTI
Başbakan Erdoğan, Sultanahmet Meydanı'nda Fatih Belediyesi'nin 10 bin kişilik iftarına katılan vatandaşlara da sürpriz yaptı. Karşılarında Başbakan'ı gören vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, "Hoşgeldiniz. Bu akşam ilk iftarı yapıyoruz. İftarınız mübarek olsun. Rabbim iftarlarınızı kabul etsin. Sizlerle böyle anlamlı bir akşamda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

İLK İFTAR COŞKUSU
Ramazan ayının ilk iftarı tüm yurtta büyük coşkuyla yaşandı.
BAKANLAR SOMA'DAYDI Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Aile Bakanı Ayşenur İslam, ilk iftarını 47 gün önce maden faciasıyla sarsılan Soma'da, şehit madencilerin aileleri ve kazadan sağ kurtulan madencilerle yaptı. Bin 500 kişinin katılımıyla düzenlenen iftar yemeği öncesi tüm masaları dolaşan bakanlar, ailelerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.
TARİHİ TABYADA BULUŞTULAR Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı tarihi Namazgah Tabyası'nda düzenlenen programda yüzlerce kişi ilk iftarını açtı. Mukabele okunmasıyla başlanan iftar programında din ve ilim adamları söyleşi gerçekleştirdi.
SELİMİYE HEYECANI Orucun en geç açıldığı Edirne'de, iftarını Selimiye Camisi yanında yapmak isteyenler iftar çadırını doldurdu. Selimiye Meydanı'nda kurulan bin 200 kişilik iftar çadırında vatandaşlara, çorba, tas kebabı ve pilav ikram edildi. Vatandaşlar, "Selimiye gölgesinde orucumuzu açmanın mutluluğunu yaşadık" dedi.
SURİYELİLER KONTEYNER KENTTE ORUÇ AÇTI Malatya'daki konteyner kentte yaşayan Suriyeli sığınmacılar, ilk iftarı kaldıkları konteynerlerde yaptı. Suriyeli Ebu Amr Macit tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne teşekkür etti. Macit, "Burada bize yapılan hizmeti Suriye'deki Araplar yapmıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yolu meşru görenler düştüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN