Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis tatil yerine mesai yapacak

1 Temmuz'da tatile girmesi gereken Meclis, gündemindeki yoğunluk nedeniyle 25 Temmuz'a kadar mesai yapacak.

Giriş Tarihi: 29.6.2014 09:40
Meclis'in bu haftaki gündemi, 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık başvuruları olacak. Bugün CHP ve MHP'nin ortak aday gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun başvurusu, Salı günü ise AK Parti adayının başvurusu yapılacak. Adaylık başvurusunda son gün ise 3 Temmuz.

CHP VE MHP'NİN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI BAŞVURUSU BUGÜN

Meclis mesaisine bugün, CHP ve MHP'nin 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak aday gösterdikleri Ekmelettin İhsanoğlu'nun başvurusunu yapacak. AK Parti ise Salı günü önce adayını açıklayacak, ardından da başvurusunu yapacak.

Adaylık başvuru tarihi 29 Haziran bugün başlayıp 3 Temmuz Perşembe günü ise sona erecek. Şu ana kadar adayını henüz açıklamayan HDP'nin ise 3 Temmuz'da başvuru yapması bekleniyor.

ÇÖZÜM PAKETİ TARTIŞILIYOR

Hükümet'in geçen hafta Meclis'e sunduğu, terörle mücadele kapsamında hazırlanan 6 maddelik yasa tasarı 2 Temmuz Çarşamba günü esas komisyon olarak İçişleri Komisyonu'nda ele alınacak. Tasarı tali komisyon olarak Adalet ve Anayasa komisyonlarında da görüşülecek. MHP'nin karşı çıktığı, CHP'nin kısmen destek verdiği tasarının komisyon görüşmelerinin tartışmalı geçmesi bekleniyor. Tasarı'nın komisyon görüşmeleri sırasında bazı değişikliklerin de yapılması bekleniyor.

Çözüm Süreci Paketi ile; Hükümet, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik adımları belirleyecek ve gerekli görülmesi halinde, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verecek. Hükümetin silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacağının belirtildiği tasarıya göre, Bakanlar Kurulu da çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili olacak.

TORBA TASARININ GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDİLECEK


Soma'da meydana gelen maden kazasının ardından hazırlanan yeraltı çalışanlarını da kapsayan ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören torba kanun tasarının görüşmelerine Plan ve Bütçe Komisyonu'nda devam edilecek. Tasarının bazı maddelerine karşı çıkan muhalefet partileri görüşmeleri zaman zaman aksamasına neden oluyor.

TEZKERE SÜRESİ 6'INCI KEZ UZATILIYOR

Salı günü denetim konularıyla çalışmalarına başlayacak olan Genel Kurul'da, bazı uluslararası sözleşmelerin görüşmelerine de devam edilecek. Meclis'te bu hafta; Lübnan'da UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2012 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi görüşülecek. Türkiye'nin UNIFIL'e katılımının, bölgede barış ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine önemli katkıda bulunması amaçlanan tezkerede, Lübnan'daki siyasi ortam ile güvenlik ortamının ülkedeki askeri unsurlarımızın görevlerini sürdürmeleri bakımından uygun olduğu düşünülüyor. Bu tezkereyle, UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresi 6. kez uzatılmış olacak. TBMM'den, Lübnan'a asker gönderilmesine ilişkin ilk karar, 5 Eylül 2006 tarihinde çıkmıştı. Görev gücünün süresi, bu tarihten sonra 5 kez uzatıldı.

Meclis'te bu hafta AK Parti ve MHP grupları toplanmazken, CHP ve HDP ise grup toplantılarını yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis tatil yerine mesai yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN