Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dünyanın bildiği bir isim'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti'nin bugün açıklayacağı cumhurbaşkanı adayının bütün dünyanın bildiği bir isim olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti'nin bugün bütün dünyanın bildiği bir ismi cumhurbaşkanı adayı olarak açıklayacağını belirterek, seçime 3 adayla gidileceğinin görüldüğünü söyledi. Bakanlar Kurulu'nun 4 saat 20 dakika süren toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları söyledi:
3 ADAYLI SEÇİM: Şu ana kadar Cumhurbaşkanı adaylığı için MHP-CHP ve HDP adaylarını açıkladı. Yarın da (bugün) AK Parti'nin adayı açıklanacak. Bu şekilde seçim için 3 aday tespit edilmiş olacak. Matematik olarak ve muhtemelen başka adaylar da çıkabilir ama bunun reel politik içinde çok fazla geçerli olacağına düşünmüyoruz. Bu bakımdan 3 adaylı Cumhurbaşkanlığı seçimine gideceğimiz görünüyor.
AK PARTİ'NİN ADAYI: Cumhurbaşkanı adayının tespit edilmesi ve ilan edilmesi konusunda tüm istişareler yürütüldü, bir karar verildi. O kararın ilanı yarın (bugün) inşallah bu saatlerde bütün dünyanın bildiği bir isim olacaktır. Bundan sonraki gelişmeler zaman içerisinde önümüze gelecek.
MUSUL'DA ALIKONANLAR: Musul'da bir şekilde alıkonulan yurttaşlarımızla ilgili henüz olumlu bir gelişme yok. Ama şu anda sağlıklarının yerinde olduğunu, ihtiyaçlarının karşılandığını söyleyebilirim. Çalışmalar çok kapsamlı olarak devam ediyor. Bir an evvel salıverilmeleri ve Türkiye'ye dönmeleri konusunda elimizdeki bütün imkânları kullanıyoruz. Ümit ediyorum ki ramazan içinde, yakın bir tarihte yurttaşlarımıza kavuşacağız.
KERKÜK'ÜN DURUMU: Bizim Irak'la ilgili sıkıntımız sadece Kerkük'le ilgili değil. Çünkü Kerkük'te Türkmen de vardır, Kürtler de vardır, Şii, Sünni her inanç mezhebi olarak kendilerini ortaya koyanlar vardır. Biz Kerkük'ün bu statüsünün devamını, geleceği açısından önemli görüyoruz. Neçirvan Barzani'nin son ziyaretinde Türkiye'nin tezleri kendisine anlatıldı ve onlar da endişe duyulmamasını söylediler.
ÇÖZÜM PAKETİNE YENİ MADDE: Meclis'e sunulan çözüm paketi noktasında CHP açısından bir eleştiri olmamasını temenni ederim. Çünkü (CHP lideri) Kılıçdaroğlu, bu tasarı görüşülmemiş ve TBMM'ye sevk edilmemişken Diyarbakır'da katıldığı çalıştayda "Çözüm sürecinin yasal zemine oturtulması gerekir" demişti. Bu cesaret verici ve doğru bir şeydi. Yasal zemin TBMM'de, onun görüşmelerinin de mutlaka bu seçim döneminde yapılması gerekiyor. Yasal zeminde gördüğünüz gibi bir, iki, üçüncü hatta dördüncü maddeler Bakanlar Kurulu terörün sonlandırılması için neler yapacak, hangi tedbirleri alacak bir yol haritası çiziyor. Kurul bu çerçeve kanunla kendi üzerine de bir görev üstleniyor ve yetki istiyor. Kurul, kişilere, kurumlara, kuruluşlara yetki verdiğinde onlar bu görevleri yapacaklardır. Bunları yaparken 'kendileri hiçbir adli, idari yargısal sorumluluk altında olmayacaktır' diyor. Şüphesiz tasarıyı sevk etmekle iş bitmiyor. Komisyonda bazı maddelerin değişmesi hatta çıkarılması mümkündür. Genel Kurul'da da yeni madde ihdası da mümkündür.
MÜKEMMEL ŞEKİLDE ÇIKACAK: İnanıyorum ki Genel Kurul bu kanunu mükemmel şekilde çıkaracak. İnanıyorum ki büyük bir uzlaşıyla bu kanun çıkmış olacaktır. Dağdan inişler, suça karışıp karışmadıkları, topluma nasıl entegre olacaklar, silahları bırakıp bırakmayacakları, bu çerçeve içindeki yol haritasıdır, onu birlikte göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dünyanın bildiği bir isim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN