HDP'nin Köşk adayı resmen Demirtaş

HDP'nin Köşk adayı Demirtaş, cumhurbaşkanı kim olursa olsun iç barışın tesisi için çalışmalarını aktifleştireceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 1.7.2014
HDP'nin Köşk adayı beklendiği gibi partinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş oldu. HDP Parti Meclisi'nin oy birliği ile seçtiği 41 yaşındaki Demirtaş, Köşk seçimlerinde en genç aday olarak yarışacak. Seçimlerde iki çizginin yarışacağını ifade eden Demirtaş, "Özgürlüğü, demokrasiyi, barışı, kardeşliği, eşitliği temsil edecek çizgi ile devletçi ve merkezi elit geleneği yarışacak" dedi. HDP geniş katılımlı bir toplantı ile Köşk adayını açıkladı. HDP Parti Meclisi Üyesi Gencay Gürsoy, HDP'nin adayını "Sizi şaşırtmayacağız, adayımız, Selahattin Demirtaş" sözleriyle duyurdu. Kürsüye çıkan Demirtaş, "Kampanya süresince göreceğiz ve göstereceğiz ki biz tek başımıza kişi olarak Çankaya'ya aday değiliz. İlkelerimizle birlikte temsil ettiğimiz bütün kesimlerin duruşuyla, savunduğu taleplerle birlikte halk olarak ilk defa Çankaya'ya adayız" dedi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı seçiminin en büyük eksiğinin adaylar arasında bir kadın adayın bulunmaması olduğunu söyledi.

NEZAKET ÇAĞRISI YAPTI

Seçim kampanyası süresince nezaketten uzaklaşmadan demokratik siyasete güç katacak bir atmosfer yaratmaya çalışacaklarını belirten Demirtaş, diğer adayların da bu ilkeye bağlı kalacaklarına inanmak istediğini söyledi. Demirtaş, seçim sürecinde ve sonrasında Türkiye'de iç barışın tesisi için, kim cumhurbaşkanı olursa olsun, çabalarını aktifleştireceklerini anlattı.

AMAÇ OYLARI ARTIRMAK

HDP, Demirtaş'ı aday göstererek oylarını artırmayı hedefliyor. Demirtaş'ın ikinci tura kalması konusunda beklenti oluşurken, birinci tur için dinamik bir kampanya yürütülecek.

DEMİRTAŞ KİMDİR?
Demirtaş, 1973'te Elazığ'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, bir süre serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi yöneticiliklerinde bulunan Demirtaş, TBMM 23'üncü Dönem Diyarbakır Milletvekilliği ve Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanlığı yaptı. Demirtaş, ayrıca BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkâri'den 24'üncü dönem milletvekili seçildi. Evli ve iki çocuk babası olan Demirtaş, Kürtçe ve İngilizce biliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'nin Köşk adayı resmen Demirtaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN