Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burak Can davasında kritik karar

Giriş Tarihi: 2.7.2014 15:16 Güncelleme Tarihi: 2.7.2014 16:10

Burak Can Karamanoğlu hakkında savcılığın hazırladığı iddianameyi, "eksik soruşturma" gerekçesi ile iade etti.

Berkin Elvan'ın cenazesinin defnedildiği gün Okmeydanı'nda meydana gelen olaylarda başına isabet eden kurşunla öldürülen Burak Can Karamanoğlu ile ilgili hazırlanan iddianame, 'eksik soruşturma ' gerekçesi ile savcıya iade edildi.

Sanıklara yüklenen suçla mevcut delil ilişkisine açıklık getirilmesini isteyen mahkeme , terör örgütü üyesi olarak gösterilen Oğuz K.'nın örgüt üyesi olduğuna dair delil bulunmadığını belirtti.

İşte mahkemenin ret gerekçeleri;

1 - "Şüphelilere yüklenen suçu oluşturan olaylar mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanmadı."
2 - "Suçun sübutuna etkisi olacak mutlak delillere ilişkin eksik soruşturma yapıldı. "
3 - "Şüpheli Oğuz K. yasa dışı terör örgütü üyesi olarak gösterildiği halde dosyada bu yönde bir delil yok"

MAHKEME İNCELEDİ SAVCIYA İADE ETTİ


İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mesut Erdinç Bayhan tarafından hazırlanan iddianameye ilişkin incelemesini tamamlayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 'eksik soruşturma' gerekçesi ile iddianameyi savcılığa iade etti.


ŞÜPHELİLERLE DELİLLERİN İLİŞKİLENDİRİLMESİNİ İSTEDİ

Mahkeme, iade gerekçesinde sanıklarla deliller arasındaki ilişkiye açıklık getirilmesini istedi. Mahkeme, "Şüphelilere yüklenen suçu oluşturan olaylar mevcut delillerle ilişkilendirilerek açıklanmadı. Suçun sübutuna etkisi olacak mutlak delillere ilişkin eksik soruşturma yapıldı" gerekçesi ile iade kararı verdi.


'OLAY ANI TELEFON KAYITLARI İNCELENSİN'

Olay günü olay saatinde Burak Can Karamanoğlu'nu vuran silahın şüpheliler Volkan G. ve Oğuz K. tarafından kullanıldığını, Karamanoğlu'nun kimin atışı ile vurulduğunun tespit edilemediğini hatırlatan mahkeme, bu nedenle bu iki zanlının olay anına ilişkin ayrıntılı telefon incelemesinin yapılmasını istedi.
Mahkemenin iade gerekçelerinden biri de Oğuz K.'nın yasadışı terör örgütü üyesi olup olmadığı ile ilgili oldu. İade gerekçesinde, "İddianamede Oğuz K.'nın yasa dışı terör örgütü üyesi olarak gösterildiği halde bu yönde bir delilin dosyada bulunmadığı" belirtildi.
SAVCININ İTİRAZ HAKKI VAR

Dosya, iddianameyi hazırlayan İstanbul Adalet Sarayı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Mesut Erdinç Bayhan'a geri gönderildi. Savcı Bayhan'ın önünde iki yol bulunuyor; ya mahkemenin kararına itiraz edecek, ya da belirtilen eksiklikler konusunda çalışma başlatacak. Savcı Bayhan iade kararına itiraz eder dosya bir üst mahkeme sıfatı ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. Bu mahkeme, 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi konusunda kararını verecek
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burak Can davasında kritik karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN