Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm yasa tasarısı komisyondan geçti

Giriş Tarihi: 5.7.2014
TBMM İçişleri Komisyonu, Çözüm Süreci Yasa Tasarısı'nı görüşerek kabul etti. Önceki gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin sonunda 6 maddelik tasarı kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay görüşmelerde tasarıyla ilgili eleştirilere yanıt verirken, Başbakan Erdoğan'ın İmralı ile görüştüğü iddialarını kesin bir dille yalanladı. Atalay, eve dönüşler için "Nasıl olacağını şimdi çalışacağız. Bir yol haritası hazırlıyoruz. Her şey zamanlı olacak" dedi. Kabul edilen tasarıya göre hükümet, çözüm süreci kapsamında belirlenen hususlarda şu çalışmaları yapmakla görevli olacak:

YETKİ BAKANLARDA
Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirler.
Gerekli görülmesi halinde, yurtiçi ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verir ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirir.
Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alır.
Bu kanun kapsamında yapılan çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirmesini sağlar.
Alınan tedbirlere ilişkin uygulama sonuçlarını izler ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlar. Gerekli mevzuat çalışmalarını yapar.
Bakanlar Kurulu, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkilidir.
Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülür. Düzenleme kapsamında verilen görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari, cezai sorumluluğu doğmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm yasa tasarısı komisyondan geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN