Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 koldan dönüşe 3 yıllık takvim...

Hükümetin çözüm süreci için yol haritası: Kandil ve 8 kamp eş zamanlı olarak boşaltılacak. Suça bulaşmayan örgüt üyelerinin dönüşü için 1 yıl, kırmızı bültenle arananlar için 3 yıl öngörülüyor. Zaman esaslı silahsızlanma süreci de başlatılacak

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Hükümet, çözüm sürecini güvenceye alan yasanın ardından tarihi bir yol haritası daha ortaya koyuyor. "Çözüm süreci" tasarısının TBMM tatile girmeden yasalaşmasının hemen ardından "Eve, hayata, siyasete" dönüş için düğmeye basılacak. Yeni yılla birlikte hayata geçirilecek yol haritasına göre, Kandil'in tahliyesi ile Mahmur, Smile, Misuriye, Atruş gibi 8 kampın boşaltılması eş zamanlı yürütülecek. Silahlı eylemlere katılmayan, hakkında arama kararı bulunmayan, suça karışmamış örgüt üyeleriyle, Avrupa'da ve Kuzey Irak'ta yerleşik isimlere Türkiye'ye dönüş kapısı açılacak. "Çözüm süreci" tasarısı, bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlıyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "eve dönüş" için zamanı belirlenen, takvime bağlanan eylem planı üzerinde çalıştıklarını açıklarken, gözler yeni yasal düzenlemeler ve toplumsal bütünleşmeye dönük siyasi adımlara çevrildi. İşte, o adımlar:

SİLAHSIZLANMA SÜRECİ:
Siyasi, hukuki adımlara paralel olarak, silahsızlandırma alanları belirlenecek. Zaman esaslı silahsızlanma süreci işleyecek. Silahların teslimi birinci adımın önceliği olacak.

HUKUKİ ALTYAPI:
İkinci adımda, dağdan inecekler için hukuki altyapı hazırlanacak. TCK'nın 314 ve diğer maddeleri TMK kapsamındaki maddelerde düzenleme yapılacak. "Örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemiş" olmaya yönelik TCK 220/6 maddesi değiştirilecek. Örgüt üyeliği kriterleri netleştirilecek, çelişkili kararların önüne geçilecek. Bu düzenlemeler yapılırken, silahlı örgüt üyeliği suç olmaktan çıkmayacak.

YÜKSEK YARGIDAN DESTEK:
Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi yüksek yargı organlarının da sürece katkı sunması sağlanacak. Pişmanlık yasasında düzenleme yerine yeni bir sayfa açılacak. Habur'da 5 yıl önce teslim olan 7'si çocuk 15 PKK'lının gerek yaşı gerekse pişmanlık şartlarının re'sen gözetilerek bırakılması formülünün daha etkin kullanımı öngörülüyor.

SUÇA KARIŞMAYANLARA 1 YIL:
Üçüncü adımda, silahı bırakıp, dönüş yapacak örgüt üyelerine takvim verilecek. Kandil ve bölgesindeki örgüt üyelerinin sayısının 5 binin üzerinde olduğu tahmin edilirken, silahlı faaliyette yer alan ve almayanlar olarak ikiye ayrılacak. Suça karışmayanların dönüşü için 1 yıl öngörülüyor. Almanya, Fransa, İsveç başta olmak üzere Avrupa ülkelerine iltica eden, kaçan, örgüt üyeleri 2 yılda Türkiye'ye gelebilecek. Erbil, Süleymaniye gibi Kuzey Irak kentlerine yerleşip, iş kuran eski örgüt üyeleri için de süre 2 yıl olacak.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANANLAR:
Kırmızı bültenle aranan örgüt yöneticileri içinse 3 yıllık bir takvim öngörülüyor. Toplumsal hassasiyetler de dikkate alınarak, örgütün Murat Karayılan, Cemil Bayık gibi yöneticileri için farklı seçenekler masada bulunuyor. Bu isimlerin Kuzey Irak'ta statü almaları ya da Avrupa ülkelerine gitmeleri seçenekleri gündeme gelecek. Örgüt yöneticilerinin Avustralya gibi ülkelere gitmesi de seçenekler arasında yer alacak.
ARKADAŞINA GÖNDER
3 koldan dönüşe 3 yıllık takvim...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN