Filistin'i seyretmek işgale ortak olmaktır

Giriş Tarihi: 9.7.2014

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Kuruluş gerekçesi Kudüs olan İİT'de genel sekreterlik yapmış birisi için şanssız açıklama. Türkiye'nin cumhurbaşkanı Filistin meselesine bigane kalamaz" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Skytürk 360 kanalında katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, Filistin'deki gelişmeler hakkında, Filistin'de yaşananların bölgesel istikrarın sarsıldığı dönemlerde İsrail'in ne kadar kontrolsüz tepkiler verebileceğini açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı görüşmede Filistin konusunu da ele aldıklarını belirten Davutoğlu, dün de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni ile görüştüklerini ve perşembe günü Filistin özel oturumlu bir İİT İcra Komitesi toplantısı yapılacağını açıkladı.

'FİLİSTİN'DE TARAFIMIZ BELLİ'
Davutoğlu, cumhurbaşkanı adaylarından Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Türkiye'nin Ortadoğu'daki meselelerde taraf olmaması gerektiği" sözlerini değerlendirdi. "Bir kere iç politika da dış politika da aslında siyasetin kendisi tavır ve taraf olmakla ilgili bir tutumdur" diyen Bakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulmasını sağlayan taraflardan biri olduğuna değinerek şunları söyledi: "Bizim de tarihi mirasımız itibariyle izzetinin söz konusu olduğu bir coğrafyada, bir toprakta işgal varsa siz de burada 'tarafsız olacağım' diyorsanız o işgalin yanında yer alıyorsunuz. Yani bu açıdan, hele hele eski bir İİT Genel Sekreteri için, yani kuruluş gerekçesi Kudüs olan bir teşkilatta genel sekreterlik yapmış birisi için bu şanssız bir açıklama olmuştur. Filistin konusu söz konusu olduğunda biz hiçbir zaman tarafsız olamayız. Türkiye'nin cumhurbaşkanı Türkiye'nin siyasetçisi Filistin meselesine bigane kalamaz ve Filistin davası söz konusu olduğunda tarafımız bellidir. İşgal altındaki Kudüs'ün kurtarılmasıdır."

'IRAK'TA ETNİK, MEZHEPSEL AYRIŞMA VAR'
Dışişleri Bakanı Davutoğlu dün ayrıca Zambiyalı mevkidaşı Harry Kalaba ile bir araya geldi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman ülkelerin toprak bütünlüğü içinde refahını temel prensip olarak benimsediğini ifade etti. Davutoğlu, Irak'ta takip edilen politikalar sonucunda ciddi bir mezhebi ve etnik ayrışma yaşandığına dikkat çekerek, "Bunu hep beraber büyük bir acı ve ıstırapla takip ediyoruz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin'i seyretmek işgale ortak olmaktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN