Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB Şûrası'na 'asker' ayarı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın en yüksek danışma kurulu sivilleşti. 4 yılda bir toplanan Milli Eğitim Şûrası'ndan askerler çıkarıldı

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Şûrası yönetmeliği'ni yeniledi. 1995'te yayımlanan mevcut yönetmelikte Şûra'ya katılacak tabii üyeler listesi sadeleştirildi. Buna göre, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nden temsilciler artık MEB Şûrası'nın üyesi olamayacak. Yeni yönetmelikte şûranın tabii üyeleri, TBMM Eğitim Komisyonu Başkan ve üyeleri, Bakanlık üst düzey bürokratları yer alırken, davetli üyeler kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları, STK'lar, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci veli temsilcileri ile eğitim alanında şûra konusuyla ilgili çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar arasından seçilecek. Yeni yönetmelikte davetli üyeler arasında sınırlama olmaksızın öğrenci ve veli temsilcileri de Genel Sekreterlikçe belirlenen oranda Bakanın onayına sunulacak.

KURUL, TABİİ ÜYELERDEN
Yeni düzenlemeyle birlikte, tabii üyeler, seçimle gelen üyeler ile davetli üyelerden oluşan Genel Kurul artık sadece tabii üyeler ile davetli üyelerden oluşacak. Mevcut yönetmelikte, her coğrafi bölgeden okul türlerine göre seçilen yönetici, öğretmen uygulaması kaldırıldı. Ayrıca okullardan seçilecek en fazla 10 öğrenci, belediye başkanları ve muhtar kısmı da çıkartıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB Şûrası'na 'asker' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN