Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atalay: Biz kimsenin önünde diz çökmeyiz

Başbakan Yardımcısı Atalay, MHP'li vekilin "terör örgütü önünde diz çöküldüğü" değerlendirmesine sert tepki gösterdi: "Biz kimsenin önünde diz çökmeyiz"

Meclis Genel Kurulu'nda çözüm süreciyle ilgili yasa tasarısının görüşmeleri sırasında MHP ile AK Parti arasında "diz çökme" tartışması yaşandı. Tasarı üzerinde söz alan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık," terör örgütü önünde diz çöküldüğü" suçlamasında bulundu. AK Parti milletvekilleri MHP'li Işık'a tepki gösterirken kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise Işık'a "Büyük işleri yürütenler suçlanırlar. Ama kendi hükümetini yalvarmakla diz çökmekle suçlayan bir milletvekiline ilk kez bu Meclis'te şahit oluyoruz. Kimsenin önünde diz çökmeyiz. Bu tür ifadeler, hainlikle suçlamalar acizliktir. Kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yoktur" karşılığını verdi. Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Atalay, Diyarbakırlı annelerin eylemini desteklediklerini ve anneleri kutladıklarını söyledi.

HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUK OLMAYACAK

Genel Kurul'da tasarının 4. maddesinde yer alan "Bu kanun kapsamında verilen görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari veya cezai sorumluluğu doğmaz" hükmündeki 'sorumsuzluk alanı'na da AK Parti'nin verdiği önergeyle açık hale getirildi. Buna göre çözüm süreci kapsamında, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirimesine yönelik temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar ile silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri, sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için alınacak tedbirler nedeniyle görev verilen kişilerin hukuki, idari ve cezai sorumluluğu olmayacak.

KOÇ: AYM'YE TAŞIRIZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Meclis gündemindeki çözüm süreci paketiyle ilgili tasarıyı AYM'ye taşıyacakları sinyalini verdi. MYK toplantısına ilişkin açıklama yapan Koç, yasanın sadece "Bu kanun kapsamında verilen görevleri yerine getiren kişilerin hukuki, idari veya cezai sorumluluklar�� doğmaz" şeklinde düzenlenen 4. maddesinin ikinci fıkrasına karşı olduklarını net bir şekilde açıkladıklarını vurguladı. Koç, "Bu özel hukuk yaratıyor. Bu konunun bu maddesi son derece sakıncalıdır. Türkiye'de yeni facialar açabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay: Biz kimsenin önünde diz çökmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN