Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son çırpınış el ele tutuşturdu

Giriş Tarihi: 10.7.2014

Pensilvanya merkezli paralel yapı, eleman kaybı yaşayınca taktik değiştirdi. Kapalı örgüt hücreleri bir araya geliyor. 'Hâlâ güçlüyüz' imajı veriliyor...

Paralel yapı, 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinden sonra artan örgütten kaçışları perdelemek için taktik değişikliğe gitti. Hükümete yönelik darbe girişimlerinde başarısız olan paralel yapı elemanları, Gülen cemaatinden kaçışları tabana hissettirmemek için kapalı hücre sisteminden merkezi sisteme geçti. Kapalı hücre sisteminde; yapı yayıldığı her bölgede ayrı birimler oluşturuyordu. Başlarında bölge sorumlusu olarak "ağabey"ler vardı. Hücrelerdeki öğrenciler kimseyi tanımaz, iletişime geçemezdi. Üst kademeyle iletişimi ağabeyler sağlardı. Aynı sınıfta olup, farklı bölgelerdeki evlerde yaşayan öğrenciler birbirlerinin evlerde kaldığından bile haberdar değildi. Çeşitli dönemlerde düzenlenen kamplara bölge bölge gidilirdi. 17 ve 25 Aralık'ta paralel yapının darbe girişimi boşa çıkınca sistem çöktü. Öğrenciler yapıdan çıkmaya başladı. Paniğe kapılan örgüt ise sistem değiştirdi. Halkalar birleşti, çember genişledi. Yapı, şimdi bölgelerde ağlarında kalan öğrencileri merkezde toplayarak "Hâlâ güçlüyüz" algısı yaratmaya çalışıyor. Ancak bu toplama kalabalıklar gerçeği yansıtmıyor. İşte paralel yapıdan çıkan iki öğrencinin özetle anlattıkları:

'ÖĞRENCİ VE EV AŞIRI AZALDI'

E.K.(24): Evlerde genelde 5 kişi kalırdı. Bir evde kalacaklar belirlenirken, tanışık olmamaları önem taşırdı. Buna çok dikkat edilirdi. Son katıldığım kampta, eskiden 15 kişinin olduğu kamplara oranla çok fazla sayıda kişi olduğunu gördük. Şaşırdık. Bununla ilgili bize kimse bir şey demedi ama biz öğrenci ve ev sayısının aşırı şekilde azaldığını bildiğimizden bunun "Hâlâ kalabalığız, ayaktayız, yıkılmadık, her şey hâlâ eskisi gibi" algısı oluşturmak için yapıldığının farkına vardık. Darbe girişimlerinden sonra evlerde yaşananlardan çok rahatsız olmuştum. Kamplarda yapılmak isteneni görünce tamamen ayrıldım. Ayrılma kararımı bildirdiğimde sürekli bana nedenini sordular. "Zor zamanda böyle mi olacaktı?" diye duygu sömürüsü yapmaya çalıştılar.

YAZ KAMPINA TAŞIMA ÖĞRENCİ
M.Ç.(23): Üniversitedeki 3 yılımda Kadıköy'de 6 kere kaldığım ev değiştirildi. Hiçbirisinde de daha önce kalmış olduğum evlerde tanıştığım kimseyle karşılaşmadım. Bize bu yer değişikliklerini öğrencilerin birbirinden sıkılmaması ve sorun çıkmaması için yaptıklarını söylemişlerdi. Yaşanan son süreçte birçok arkadaş evlerde olanlardan, konuşmalardan çok rahatsız oldu. Fırsatını bulan zaten evlerden ayrıldı. Ayrılmaya karar veren de çok. Ama bunlar da "Acaba fişlendim mi, cemaat bize bir şey yapar mı?" diye bir korku yaşıyorlar. Geçen yıl kampa gittiğimizde 15 kişiydik. En son yaz kampında çok kişi varmış. Bölgelerdeki evlerden gençleri bir araya getirmişler. Böylece her şey eskisi gibi mesajı vermek istiyorlar. Ama nafile örgütten kaçış hız kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son çırpınış el ele tutuşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN