Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani Ankara'ya geldi K.Irak masaya yatırıldı

Mesud Barzani Başbakan Erdoğan'a Irak'taki son gelişmelerle ilgili bilgiler aktardı. Görüşmede ülkede yeni bir siyasi başlangıca ihtiyaç olduğu vurgulandı

Giriş Tarihi: 15.7.2014
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, dün, Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Barzani'nin Ankara ziyaretinin öncelikli gündem maddesini IŞİD oluşturdu. Barzani, sıcak günlerin yaşandığı IŞİD tehdidi altındaki bölgenin son durumu başta olmak üzere Ankara'ya önemli bilgiler getirdi.

BAĞIMSIZLIK İSTEĞİ MASADA

Musul'da kaçırılan Türk konsolosluk çalışanlarının son durumu hakkında elindeki istihbarat bilgilerini Ankara ile paylaşan Barzani'nin bağımsızlık isteği de masaya yatırılarak bu adımın doğurabileceği riskler tartışıldı. Önce Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kabul ettiği Barzani akşam saatlerinde Resmi Konut'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaklaşık 1.5 saat görüştü. Görüşmeye, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan'ın Dış Politikalar Sorumlusu İbrahim Kalın katıldı. Görüşmeye karşı taraftan ise Kuzey Irak Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin ile İçişleri Bakanı Kerim Sincari katıldı. Görüşmenin sürdüğü sıralarda MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da Resmi Konut'a gelmesi dikkat çekti.

'YENİ BİR SİYASİ BAŞLANGIÇ'
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, Irak'ta istikrar ve güvenliğin yeniden tesisi için yeni bir siyasi başlangıca ihtiyaç olduğu vurgulandı. Bwwu çerçevede, Irak'ta genel seçimlerin tamamlanmasının ardından, beklenen değişimin gerçekleşmesi için siyasi sürecin hızla işletilmesinin önemine işaret edildiği öğrenildi. Görüşmede, kriz yaşanan bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine Türkiye'nin AFAD aracılığıyla gerçekleştirmekte olduğu insani yardımların yanı sıra, Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki ekonomi ve enerji sektörü başta olmak üzere ikili ilişkilerin de ele alındığı kaydedildi. Mesut Barzani, kısa süre önce yaptığı açıklamalarda Kürdistan olarak Irak'ın Kuzeyi'nde bağımsızlık ilan edebileceklerini dile getirmiş ve İsrail tarafından da destek bulmuştu. Ankara'nın ise Barzani'nin Irak'ın bütünlüğünü bozacak şekilde adım atmasına soğuk baktığı bilinirken, bölünme kararının bölge istikrarı açısından yol açabileceği riskler değerlendirildi.

GÜL'LE BASINA KAPALI 1 SAAT
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, dün ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi. Köşk'teki basına kapalı yapılan ve yaklaşık 1 saat süren kabulde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani Ankara'ya geldi K.Irak masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN