Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İhsanoğlu köşk adaylarına para yatırdı çünkü..."

Giriş Tarihi: 15.7.2014 16:53

Kalkınma Bakanı Cevdet Yıldız, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Yılmaz, Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun diğer adayların kampanya hesaplarına para yatırmasına, "Ekmeleddin Bey fazla tanınmadığı için bu şekilde gündemde olmaya çalışıyor" yorumunu yaptı... Cevdet Yılmaz HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın "ben seçilirsem Allah Erdoğan'a yardım etsin, demokrasi ve çoğulculuğa alışacak" sözlerine de yanıt verdi...

İŞSİZLİK RAKAMI BU SENE DE TEK HANELİ OLACAK

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış rakama bakmak gerekiyor. Mevsimsellik var biliyorsunuz. Yaza doğru gittikçe işsizlik rakamı düşer, kış aylarında bir miktar yükselir. Bu etkilerden arındırdığımız zaman da %9.1 gibi bir rakam oluyor. Dolayısıyla işsizlik bu sene de tek haneli olacak gibi görünüyor. Hatta yaz döneminde bu eğilim devam ederse %9'un altını da görebiliriz. Bu Türkiye'de ekonominin canlılığını devam ettirdiğini gösteriyor. Dünyada ve bölgemizde bir çok problemin yaşandığı bir dönemde son derece olumlu ve sevindirici bir haber.

FAİZİN DÜŞÜK SEVİYELERDE OLMASI ÖZEL SEKTÖR AÇISINDAN ÖNEMLİ

Ciddi anlamda faizin payını düşürmüş durumdayız. Bu da bize sosyal politikalar, kamu yatırımları ve personel açısından ciddi bir alan oluşturdu. Faizin düşük ve düşük seviyede istikrarlı olması da, kamu açısından olduğu kadar özel sektör açısından da çok önemli. Özel sektörün geleceğe daha güvenle bakması, yatırımlarını daha düşük maliyetle gerçekleştirmesi bakımından da önemli. Piyasalarda da güven unsuruyla birlikte, faizlerin düştüğünü görüyoruz. Merkez Bankası'nın da piyasaların gerisinde kalmamasını ümit ediyoruz.

POPÜLİST ANLAYIŞA DAYALI SİYASET OLSAYDI RİSKLER OLURDU

90'lı 80'li yıllarda olsaydık, yani eskiye, popülist anlayışa dayalı bir siyaset olsaydı, şuan ki mevsimsellik ve takvim etkileri ciddi riskler olurdu.
Son 10 yılda siyaset kültürümüz değişti. Artık seçim ekonomisi uygulayan, popülizm uygulayan hükümetler yok. Son 10 yılda çok sayıda seçim ve referandum yaşadık. Bu riskler söz konusu olsaydı, bugün Türkiye bu noktada olmazdı. Bundan sonra biz cari açığımıza, bütçe açığımıza ve bütün makro göstergelerimize son derece dikkat göstererek ekonomi yönetimini devam ettireceğiz. Seçimler artık demokratik mekanizmalar. Bu anlamda seçimlerde çekineceğimiz bir nokta yok. Türkiye o eski alışkanlıklarını terk etti.

Türkiye, son 10 yılda belli bir noktaya gelerek bir sıçrama gerçekleştirdi, atılım yaptı. İşte şimdi, roketler de ikinci bir fırlatma olur ya, ilkinde belli bir yere gelir, ikinci de ise yine bir sıçrama yaparsınız işte Türkiye artık o noktaya gelmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı ve 2015'deki seçimle birlikte Türkiye yeni bir döneme adım atmış olacak.

DEMİRTAŞ YORUMU

Her aday kendi üslubunca kendi söylemlerde bulunuyor. Fakat öyle bir şey olmayacak. Ben yürekten inanıyorum Sayın Başbakanımız son 10 yıldaki bütün reformlara öncülük yapmış, Türkiye tarihindeki en kapsamlı demokratikleşme sürecini yönetmiş bir insan. Sayın Demirtaş kusura bakmasın ama hiçbir lider Türkiye'de bu kadar demokratik adım atmadı. Dolayısıyla Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olduğunda yine demokrasiye öncülük yapmaya, Türkiye'nin demokrasisini derinleştirmeye devam edecek. Fakat çok talihsiz bir muhalefetimiz var maalesef. Türkiye'de demokrasi konusunda en fazla adımı atmış olan lidere, farklı bir imaj oluşturmaya çalışıyorlar. Bununla toplumu ikna edeceklerini zannediyorlar. Yanılıyorlar bence.

İHSANOĞLU GÜNDEME GELMEK İÇİN HER YOLU DENİYOR

Ekmeleddin Bey fazla tanınmadığı için bu tür şeylerle gündeme gelmeye çalışıyor diye düşünüyorum. Fazlada yorum yapmak istemiyorum.

KÖŞK VE 2015 SEÇİMLERİ TÜRKİYE'NİN ROTASINI ÇİZECEK

Cumhurbaşkanlığı ve 2015'deki seçim Türkiye'nin rotasını çizecek. Arzumuz ve beklentimiz anayasayı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşmamız. En azından 330 rakamını aşabilirsek, halkımızın önüne yeni anayasayı getirme imkanı bulabileceğiz.

BİRİNCİ SINIF BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORSAN ANAYASAMIZIN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Türkiye birinci bir sınıf ülke, ileri bir demokrasi ve gelişmiş bir yapı oluşturacaksa anayasamızın gerçekten değişmesi gerekiyor. Tam bir hukuk devleti olarak ve çok iyi işleyen bir adalet sistemiyle temel hak ve özgürlüklere riayet eden hukuki çerçeveyle bunu başarabiliriz.

ÇÖZÜM SÜRECİYLE BÖLGEDEKİ ÖZEL SEKTÖR CANLANDI

Bölgede, özel sektörde şimdiden bir canlanma görüyoruz. Çözüm süreciyle ilgili aşamalar geliştikçe, ekonomik refahında arttığını hep birlikte göreceğiz. Çözüm süreci aynı zamanda bir refah süreci.

BAŞBAKANLIK İSMİ KONUSUNDA ZORLUK ÇEKECEĞİMİZİ DÜŞÜNMÜYORUM

İsimler konusunda bir zorluk çekeceğimizi ben düşünmüyorum. AK Parti'nin bu konuları hukuk içinde ve kendi gelenekleri içinde istişare mekanizmaları içinde çözeceğine inanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İhsanoğlu köşk adaylarına para yatırdı çünkü..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN