İsrail Konsolosluğu önünde dev protesto

Giriş Tarihi: 15.7.2014 17:26 Güncelleme Tarihi: 15.7.2014 17:48

İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etmek amacıyla KADEM önderliğinde bir grup konsolosluk önünde toplandı. Başbakan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak da oradaydı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyesi bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Grup üyesi kadınlar, Filistinli kadınlara destek vermek ve söylemleri nedeniyle İsrailli kadın milletvekili Ayelet Shaked'i protesto etmek için İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi.

Grup, "Bu zulme sessiz kalma", "Anneler yaşayacak, zalimler yok olacak", "Filistinli analar mücahit doğuracak" yazılı dövizler taşıdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze'de yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Gazze'nin kapalı bir hapishane haline getirildiğini belirten Albayrak, "Yaşananlar, Filistin'de bir hayat tarzı haline gelmiş durumda. Umut ediyorum, bu süreç daha fazla uzamadan son bulur. Biz de sivil bir tepki göstermek için buradayız. Sessiz kalmak istemiyoruz tabii böyle bir durumda. Elimizden geleni yapmak istiyoruz" diye konuştu.

Albayrak, bir gazetecinin, "Bu protestolara katılmaya devam edecek misiniz?" sorusu üzerine her zaman bu tür eylemlere katıldığını söyledi.
Yapabildiği şeylerden birinin bu olduğunu ifade eden Albayrak, "Onun dışında akademisyen ve siyasetçilerimizin seslendirmesi gereken daha farklı şeyler olmalı. Daha yüksek tonla eylemler, fiili eylemlere dönmeli. Keyfi işbirlikleri olmamalı. Boykot, yatırımların geri çekilmesi gibi batıda büyüyen hareketler var. Bu tür şeylerin desteklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.Albayrak, her anlamda elinden geleni yapmaya çalıştığını vurguladı.

BAŞKONSOLOSLUK BİNASINA SİYAH ÇELENK

KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Sema Silkin de İsrailli milletvekilinin söylemlerinin soykırım çağrısı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Shaked, bize Yahudileri katleden Nazileri hatırlatıyor. Bunları bir bayanın söylemesi ayrıca utanç verici. Bilinmelidir ki sadece öldürenler değil, seyredenler ve teşvik edenler de insanlığın vicdanında mahkum ediliyor. Milletvekilini merhamet diline dönmeye çağırıyoruz. Filistinli çocukların, İsrailli kadınlar tarafından müdafaa edildiği bir dünyada barışın da mümkün olabileceği gerçeğini görmeye davet ediyoruz."
Bu arada eylemde, Filistinli bir gencin öldürülmesinin canlandırıldığı mini tiyatro gösterisi yapıldı.

Daha sonra başkonsolosluk binasının önüne "Bayan Hitler Ayelet Shaked" yazılı çelenk bırakan grup, ardından dağıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Konsolosluğu önünde dev protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN