Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bir numaralı sorumlu BM'

Giriş Tarihi: 16.7.2014

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sorumlusunun BM olduğunu belirten Başbakan Erdoğan: BM sen ne işe yararsın, barışı sağlamak için kurulmadın mı?

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'deki katliamlarının birinci sorumlusunun BM olduğunu söyledi. AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Geleneksel 7. Büyükelçiler İftarı'nda konuşan Erdoğan, şunları söyledi:
SORUMLUSU BM: İsrail'e, Gazze'ye yönelik saldırılarını derhal durdurması çağrısını yapıyorum. Bugün itibariyle elime gelmiş kesin ajans rakamları var. 1400 yaralı, 194 ölü, bin 470 İsrail'in vurduğu hedef, 660 yıkılan ev, yıkılan cami 4, zarar gören cami 19. Zarar gören tıp merkezi 6. Bunları kim yapıyor? İsrail. BM bu işin bir numaralı sorumlusudur.
SEN NE İŞE YARARSIN?: Hep soruyorum, BM sen ne işe yararsın? BM bu dünyada barışı sağlamak için kurulmadı mı? Bu görevi yerine getiremiyorsa kendini gözden geçirmesi lazım. BM Güvenlik Konseyi 5 ülkenin iki dudağı arasında. Sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sevilmez. Bu dünyada doğruları söyleyen nerede sevilir.
BİZ DE ALDANDIK: Son dönemde uluslararası ayağı da olan bir çete ülkemizi rahatsız ediyor. Son 40 yıl içinde oluşmuş, lideri de Pensilvanya'da bulunan bu çete devlet içine sızarak çok açık bir yargı darbesi gerçekleştirmeye yeltendi. Pensilvanya örgütü adını verdiğimiz bu yapılanma dünyanın birçok ülkesinde siz değerli büyükelçilerin de ülkesinde faaliyet gösteriyor. Faaliyetlerini eğitim ve insani yardım görüntüsü altında sürdüren bu örgüt, gerek Türkiye'de gerek faaliyet gösterdiği kimi ülkelerde devlet ve siyaset üzerinde etkili olma hedefini güdüyor. Bu konuda gerçekten biz de aldandık bunu açıkça itiraf ediyorum. Bu bir özeleştiridir.
MÜCADELE SÜRECEK: Emniyet ve yargıda son derece tehlikeli boyuta ulaşan bu yapıyı süratle tasfiye ediyoruz. Örgütün uluslararası istihbarat örgütleriyle de ilişkileri çıkıyor. Gerek bu örgüt gerek bir takım başka çevreler, Türkiye ile ilgili kirli bir kampanya daha yürütüyor. Ülkemizin güvenliğini tehdit eden bu insanlara karşı, bu can bu tende olduğu sürece ben ve arkadaşlarım kararlı şekilde mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu arada Erdoğan, iftarda Vatikan ile Filistin'in Ankara büyükelçileri arasında oturdu. Vatikan'ın Büyükelçisi en kıdemli büyükelçi olduğu için iftarda ilk konuşmayı yaptı.

'KOMİK ÖTESİ İDDİA'

"Türkiye 'nin Ortadoğu'daki terör örgütlerine destek verdiği algısı oluşturulmasının arkasında da bu örgüt var. Bizi aynı anda hem El Kaide'ye hem IŞİD'e destek veren, hem İrancılık yapan bir ülke gibi göstermeye çalışıyorlar. Bölgeyi tanıyanlar bilirler ki bu komik ötesidir, komik. Hiçbir terör örgütüne desteğimiz söz konusu olamaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bir numaralı sorumlu BM'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN