Çankaya'nın yol haritası çizildi

Meclis Başkanı Çiçek'in başkanlığında yapılan zirvede, yeni cumhurbaşkanının göreve başlama takvimi belirlendi. Seçilen isim 28 Ağustos'ta TBMM'de yemin edecek ve görevine başlamış olacak

Giriş Tarihi: 18.7.2014
Kamuoyunun merakla beklediği takvim nihayet ortaya çıktı. "Yeni Cumhurbaşkanı görevine ne zaman başlayacak?", "Başbakanın görevi ne zaman sona erecek?", "Başbakanlığa kim vekalet edecek?" gibi soruların yanıtları uzun süredir merak ediliyordu. Yeni cumhurbaşkanının görevine nasıl başlayacağına ilişkin sürecin detayları tespit edildi. Konuya ilişkin TBMM'de bir toplantı yapıldı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in çağrısı ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başbakanlık Müsteşarı Fatih Kasırga ve TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu'nun katıldığı zirve toplantısı 12.00'de başladı, 12.30'da sona erdi. Edinilen bilgiye göre toplantıda herkes, kendi alanıyla ilgili olarak uzmanların hazırladığı bilgiler ışığında değerlendirmeler sundu. Geçmişteki uygulamalar ve bazı çağdaş uygulamalardan da örnekler veridi. Toplantıda Türkiye'de ilk defa halkoyuyla seçilecek olan yeni cumhurbaşkanının yemin etmesi, görevi devralması ve yeni hükümetin kurulması gibi detaylar netleştirildi. Büyük oranda kesinleştirilen hükümlere göreve takvim şöyle işleyecek:
10 Ağustos'ta sandığa gidilecek ve oylar kullanılacak. YSK, bir-iki gün içinde kesin seçim sonucunu açıklayacak.
İlk tur oylamalarda kesin sonuçlardan bir adayın kazandığı anlaşılırsa, YSK aynı gün Cumhurbaşkanlığı'na ve Meclis Başkanlığı'na seçim sonucuna ilişkin resmi yazıyı gönderecek.
Seçim sonucu Resmi Gazete'de yayımlanacak. Yayınla birlikte eğer seçimi Başbakan Tayyip Erdoğan kazanırsa, başbakanlık görevi sona erecek. Erdoğan seçimleri ilk turda kazanırsa bu Erdoğan'ın Başbakanlık görevinin 12 ya da 13 Ağustos'ta sona ereceği anlamına geliyor.
Başbakanın görevi sona erince, başbakanlığa teamül gereği 4 başbakan yardımcısından biri vekalet edecek. Ancak herhangi bir bakan da vekalet edebilecek.
28 Ağustos'a kadar Abdullah Gül, 'cumhurbaşkanı' unvanını taşımaya devam edecek. Ancak Erdoğan seçilirse, 28 Ağustos'a kadar 'yeni cumhurbaşkanı' unvanını kullanacak.
Seçimi kazanan yeni cumhurbaşkanı 28 Ağustos'ta TBMM'de yemin edecek ve görevine başlamış olacak.
12. Cumhurbaşkanının yemini nerede yapacağı da belirlendi. TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekilleri, davetliler ve ziyaretçilerin katıldığı oturumda, Genel Kurul salonunda yemin edilecek. Yemin Meclis Başkanı'nın oturduğu Başkanlık Divanı'na ait kürsüde değil, milletvekillerinin de yemin ettiği kürsüde yapılacak.
Yeminle birlikte süreç resmen tamamlanmış ve yeni cumhurbaşkanı görevine başlamış olacak. Ancak 28 Ağustos veya takip eden bir-iki gün içinde Çankaya Köşkü'nde devir teslim töreni de yapılacak.
Devir teslim töreninin ardından başbakanlığa vekalet eden isim de Çankaya Köşkü'ne çıkarak istifasını sunacak. Erdoğan istifayı kabul edecek ancak yeni hükümet kurulana kadar göreve devam edilmesini rica edecek. Sonrasında ise yeni hükümeti kurmasını istediği isme görevi verecek. Yeni hükümeti kuracak olan yeni Başbakan bakanlar kurulu listesini hazırlayıp Köşk'e çıkacak, sonra Meclis'te hükümet programı okunarak güvenoyu alınacak.

GENEL BAŞKAN VEKİLİNİ MKYK ATAYACAK
Ak Parti kurmaylarına göre Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Başbakanlık, milletvekili, genel başkanlık görevi 28 Ağustos'ta yemin edeceği gün sona erecek. Aynı kaynaklar yasalarda bu konuda bir boşluk bulunmadığını ifade ediyor. Seçimlerin ardından YSK'nın bir mazbata hazırlayacağını, seçim tutanağını Meclis Başkanlığı'na göndereceğini belirten kaynaklar, kanunda tutanağın yeminin yapıldığı oturumda verileceğinin yer aldığına dikkat çekti. AK Parti kaynakları, Erdoğan'ın, yemin etmeden birkaç saat önce Başbakan vekili olarak başbakan yardımcılarından birine görevini devredeceği, yeminin yapıldığı akşam ise hükümeti kurmak için bir milletvekilini görevlendireceğini belirtti. Erdoğan'dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna kimin oturacağının ise parti tüzüğünde açık olduğunu belirten aynı kaynaklar, olağanüstü kongreye kadar Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun (MKYK) kendi içinden bir ismi genel başkan vekili olarak atayacağını belirtiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya'nın yol haritası çizildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN