"Acilen 2012'deki gibi mutabakat sağlanmalı"

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı ağırlayan Cumhurbaşkanı Gül, "Filistin'de öncelik ateşkesin ve 2012'deki gibi bir mutabakatın sağlanması ve bunun sürdürülebilir hale getirilmesi" dedi

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Türkiye, Filistin için diplomasi trafiği başlatırken, dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ağırladı. İki günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Abbas'ı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda resmi törenle karşılayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Konukevi'ndeki 45 dakikalık görüşme sonrası yapılan basın toplantısında "Son 10 gündür bütün dünya Filisitinliler'e karşı özellikle Gazze'deki saldırıları büyük bir kaygıyla takip ediyor. Filistin halkı bu mübarek Ramazan ayı içinde tekrar büyük çileler çekmeye başladı. İsrail saldırıları Filistin halkını, Gazze'yi hedef alırken, aslında bu ulusal birliği de hedef alıyor. Çünkü bu birleşmeden, Filistinliler'in bir araya gelmesinden, büyük uzlaşıyı gerçekleştirmesinden en çok rahatsız olan İsrail" dedi.

"FİLİSTİN'İN YANINDA OLACAĞIZ"
Gül, Filistin'de birinci önceliğin ateşkesin sağlanması olduğunu, 2012'deki gibi bir mutabakatın sağlanması ve bunun sürdürülebilir hal alması olduğunu söyledi. İki devlet vizyonu çerçevesinde kalıcı çözümün sağlanması gerektiğini kaydeden Gül, İsrail'in kara, deniz, hava saldırılarını durdurmasının ve Filistinli çoluk çocuk, masum insanların kanının akmasının önlenmesinin öncelikli olduğunu belirtti. Filistin'e insani yardımların da ulaştırılması gerektiğini bildiren Gül, "Her zaman olduğu gibi Türkiye, bütün halkıyla, devletiyle Filistin davasının ve Filistin devletinin yanında olmaya ve en üst seviyede dayanışma göstermeye devam edecektir" dedi.

"MISIR 'IN ÖNERİSİ KABUL EDİLMELİ "
Abbas ise "Biz sizleri Filistin meselesine ilişkin olarak temel ortak olarak görüyoruz. Türkiye ile istişare içindeyiz ve bunu devam ettireceğiz" dedi. Başta Arap, Müslüman ve dost ülkeler olmak üzere dünya ülkeleriyle ateşkesin sağlanması için gerekli çabaları yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirten Abbas, Mısır'ın ateşkesin sağlanması üzerine girişimde bulunduğunu kaydeden Abbas, "Bu, 2012'de imzalanmış anlaşmaya tıpatıp benzemektedir. İsrail bunu kabul etti. Bizim de Filistinliler olarak kabul etmemiz gerekir ki İsrail tarafını zora sokalım" diye konuştu.

GÜL'DEN BM'YE: ACİL TEDBİR ALIN

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ni çok acil bir şekilde İsrail'in saldırganlığını durdurmaya dair çok kuvvetli bir tedbir ve açıklama yapmaya davet ediyorum" dedi. Gül dün cuma namazını kıldığı Tarabya Merkez Camisi'nden çıkışında Gazze'ye ilişkin soruları yanıtladı. Gül, İsrail'i "Bir kez daha ikaz ediyorum. Bu saldırganlığı ve bu tırmanmayı durdurmazsa çok daha büyük olaylara gebedir, çok daha büyük olaylar çok daha büyük neticeler doğuracaktır" diye uyardı. Gül, ateşkesin durdurulmasıyla ilgili İsrail ve Mısır'ın Türkiye'yi suçlamalarının hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi: "Bunlar çok saçma şeyler. Böyle bir şey söz konusu olur mu? Hükümetimizin, Dışişleri'nin faaliyetleri bütün dünyanın gözü önündedir. Bunu Türkiye'ye karşı bir suçlama olarak yöneltmeyi çok büyük vicdansızlık olarak görüyorum. Türkiye en kısa sürede kalıcı bir ateşkesin sağlanması uğrunda yoğun bir çaba sarf etmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Acilen 2012'deki gibi mutabakat sağlanmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN