Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye sokağa döküldü

İstanbul'dan Adıyaman'a, Diyarbakır'dan Kocaeli'ne kadar cuma namazı sonrası binlerce kişi İsrail'in Gazze'deki katliamını protesto etti, ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Giriş Tarihi: 19.7.2014
İsrail'in Gazze'ye yönelik vahşi saldırısı Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Yurdun dört bir yanında geceden başlayan protestolar gündüz de artarak sürdü. Cuma namazı sonrası camilerden çıkan vatandaşlar İsrail'i protesto edip öldürülen Filistinliler için dua etti.
İstanbul'da Fatih Camisi'nden çıkan yaklaşık bin kişilik grup Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Özgür-Der, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Köklü Değişim Dergisi öncülüğünde bir araya gelen grup, "Yaşasın Filistin İslami Direnişimiz", "Şehitlerin Hesabı Sorulacak" ve "Gazze Ümmetin İftiharı Suskun Dünyanın Utancıdır" yazılı pankartlar taşıyıp saldırılara sessiz kalan ülkelere tepki gösterdi.
Diyarbakır'da cuma namazı çıkışında sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde protesto gösterisi düzenlendi. Kalabalık, 'Katil İsrail, Ortadoğu'dan çık', 'Gevşeme, üzülme Allah bizimle' şeklinde sloganlar attı.
Kayseri'de Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kayseri Şubesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını cuma namazı çıkışı protesto etti. Hunat Camisi'nde toplanan yüzlerce kişi "Kahrolsun İsrail" pankartları açıp "Mehmetçik Gazze'ye" sloganları attı.
Hatay'da da cuma namazı sonrası Habib-i Neccar Camisi'nde toplanan grup gıyabi cenaze namazı kıldı. Sloganlar atan grup, İsrail'i protesto etti.
Başkent Ankara'da da İsrail ordusunun kara harekatı Hacı Bayram Camisi'nde cuma namazı sonrası protesto edildi. Camide cuma namazı sonrası cemaat hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı. İsrail'in saldırıları "Kahrolsun İsrail", "Muhammed'in ordusu, kafirlerin korkusu", "Ankara'dan Gazze'ye, direnişe bin selam" şeklinde slogan atılarak protesto edildi.

VEKİLLER BÜYÜKELÇİLİĞE YÜRÜDÜ
İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatması önceki gece Meclis'te kınanırken, torba yasa mesaisi yapan Genel Kurul'un kapanmasının ardından çok sayıda AK Partili milletvekili de İsrail Büyükelçiliği konutu önüne giderek İsrail'i protesto etti. Milletvekillerinin protestosuna CHP'den Özgür Özel ve Mahmut Tanal da katıldı. Vatandaşların da katıldığı gösteride, gruba seslenen, AK Parti Çorum Milletvekili ve Türkiye-Filistin Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım, artık sabredecek zaman kalmadığını belirterek, hem çocuklar hem insanların katledildiğini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da "Ezilen Filistin halkı ile birlikteyiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından milletvekilleri yürüyerek konutun önünden ayrıldı.

DÜNYA AYAĞA KALKTI
İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından başlattığı kara harekatı, Çin'den İspanya'ya, Danimarka'dan Nepal'e kadar dünyanın dört bir yanında protesto edildi.
ABD'nin New York kentinde, ünlü Times Meydanı'nda toplanan, aralarında Yahudilerin de yer aldığı çok sayıda gösterici, sloganlar atarak İsrail'in Gazze'ye saldırılarını kınadı. Göstericilerden bazıları protestoya çocuklarıyla katıldı.
Fransa'da da İsrail karşıtı gösteri tartışmaları yaşanıyor. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris'te bugün düzenlenmesi planlanan İsrail karşıtı gösterinin yasaklanmasından yana olduğunu söyledi. Fransa daha sonra gösteriye izin verilmeyeceğini açıkladı. Paris'te pazar günü düzenlenen protesto yürüyüşü sırasında bazı göstericiler ile bir sinagogdan çıkanlar arasında arbede yaşanmıştı.
Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Birleşmiş Milletler merkezinin önünde toplanan öfkeli grup "İsrail, Gazze'de dökülen kanlarda boğulacak" sloganları atarken, Pakistan'ın başkenti Islamabad'da toplanan kalabalık da "Gazze kanıyor, Birleşmiş Milletler susuyor" yazılı pankartlar taşıdı.

Ali ŞAHİN-Recai KÖMÜR-Hüseyin KAÇAR-Soner İSTANBULLU-Ali ALTUNDAŞ-Metin HARIKÇI-Abbas ÇAKAR-Yaser ÇAPAROĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye sokağa döküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN