Propaganda hakkı altı gün

YSK, cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyonlardaki konuşma veya görüntülü propagandalarını, 3 -9 Ağustos arasında yapmalarına karar verdi

Giriş Tarihi: 20.7.2014
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde adayların radyo ve televizyon propaganda dönemine ilişkin kararı Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Kararda, cumhurbaşkanı seçiminde radyo ve televizyonda propaganda yapacak adaylara; kendilerini tanıtan, programlarını ve yapacakları işleri anlatan konuşma hakkı verildiği kaydedildi. Adayların propagandalarında suç teşkil edecek görüntülere yer verilemeyeceği, propagandaların bir defada 2 dakikadan az olamayacağı gibi, bir günde toplam süresi 10 dakikayı geçemeyeceği belirtildi. Kararda, Cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyonda yapacakları propaganda "görüntülü" ve "görüntüsüz" olmak üzere ikiye ayrıldığı, görüntüsüz propaganda "konuşma", görüntülü propaganda ise Cumhurbaşkanı adaylarının yaptıkları ve yapacakları icraatı görüntülü olarak tanımlandığı kaydedildi. Adaylar propagandalarını ilk veya son gün görüntülü olarak yapabilecek. Radyo ve televizyon ile yapılacak konuşmalar, YSK'nın görevlendireceği bir kurul üyesi huzurunda, adayın isteğine uygun olarak yayından önce ses ve görüntü alma cihazı ile tespit edilecek. Televizyondaki konuşmalarda Türk bayrağı ile aday dışında hiçbir görüntüye yer verilmeyecek. Konuşmacılar, ceket giymek ve kravat takmak zorunda.

SIRA İÇİN KURA ÇEKİLECEK

Radyo ve televizyonda propaganda için başvuran adayların yayın zaman ve sıraları, aday ve TRT temsilcilerinin önünde YSK tarafından ad çekme suretiyle saptanacak. Cumhurbaşkanı adaylarından radyo ve televizyonda propaganda yapmak isteyenlerin bu hususu en geç 21 Temmuz 2014 Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na bildirecek ve ad çekme işlemi 24 Temmuz 2014 Perşembe günü saat 15.00'te yapılacak. Cumhurbaşkanı seçiminde, adayların radyo ve televizyonda yapacakları konuşma veya görüntülü propagandalar, 3 - 9 Ağustos arasında yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Propaganda hakkı altı gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN