Asıl kırıcı davranan Amerika'dır

Başbakan Erdoğan, İsrail'e dair sözlerine, ABD'den gelen "Kırıcı ve yanlış" eleştirilerine yanıt verdi: Özeleştiriyi kendilerinin yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika'dır

Giriş Tarihi: 21.7.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail'i eleştiren sözleriyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin "kırıcı ve yanlış" yönündeki açıklamalarına, "Hala Amerika, 'İsrail burada savunma hakkını kullanıyor' diyorsa, burada bir defa asıl özeleştiriyi Amerika'nın yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika'dır" yanıtını verdi. TGRT Haber'in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:
ÖZELEŞTİRİYE DAVET EDİYORUM: Ben öncelikle Amerika'yı özeleştiriye davet ediyorum. Asıl üzücü, kırıcı açıklamaları Amerika yapmıştır şu ana kadar. Bütün bu ölümlerin, Gazze'nin bombardıman altında tutulmasının ki, 500 ton bomba şu ana kadar yağdırılmıştır. Bütün bu olayların neticesinde 300'ü aşkın insan ölmüştür. Bunların karşısında hala Amerika, 'İsrail burada savunma hakkını kullanıyor' diyorsa, burada bir defa asıl özeleştiriyi Amerika'nın yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika'dır.
ÇİN'İ TAKDİRLE KARŞILIYORUM: Biz hiçbir zaman kalkıp da 'Amerika bu işte belirleyicidir' ifadesini bu noktada, bu duruşla göremeyiz ve güvenemeyiz de. Çünkü böyle olmaması gerekir. Bugün Amerika'nın dünya barışına katkısının çok daha fazla olması lazım. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir üyesi olarak adil davranması gerekir. Ben Çin'in yapmış olduğu açıklamayı takdirle karşılıyorum, budur adil yaklaşım, bunu ortaya koymak gerekir. Şu anda hepsinin İsrail'in yanında yer alması düşündürücüdür.
CİĞERLERİ SIZLAMIYOR: BM bugüne kadar İsrail aleyhinde 280 kadar karar aldı. Hep estirdiği bu terör sebebiyle. İnsanları sürekli olarak acımasızca öldürmektedir ve orantısız güç kullanmak suretiyle çoluk çocuk demeden, kumsalda olan çocukları öldürecek kadar bu iş ihanete varmıştır. Nasıl görmemezlikten gelebiliriz, Amerika gibi bir ülke bunları nasıl görmemezlikten gelebilir? Tabii burada onların ciğeri sızlamıyor ama bizim sızlıyor. Çünkü bizim farklı bağlılıklarımız var.
GÖNDERDİKLERİ METNİ Mİ OKUYACAĞIZ?: Bunlar karşısında da nasıl onlar açıklama yaptıkları zaman bizim gönlümüz kırılıyorsa, bıraksınlar da biz de düşündüğümüzü konuşalım yani. Onlar bize metin gönderecek de o metni mi okuyacağız? Bunu da çok açıkça ifade etmek isterim.

"PARALEL YAPI 'KIRMIZI KİTAP'TA OLACAK"
Milli Güvenlik Kurulu'nun açıklamalarına "paralel yapı" ifadesi girdiğini belirten Başbakan Tayyip Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bu, ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir yapıdır. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden böyle bir yapı tabii ki Kırmızı Kitap'ın içinde yerini alacaktır. Bununla mücadele devletin öncelikli görevleri haline gelmiştir ve bundan sonraki süreç bu mücadele de çok daha farklı olacaktır. Ben Cumhurbaşkanlığına çıktığım andan itibaren bu işi böyle kendi akışı halinde asla bırakmam, takipçisi olacağım. Çünkü benim milletim adına canım yanmıştır, ben bunu bilen birisiyim."

İFTARDAN SAHURA PROTESTO
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepkiler dinmiyor. İftardan sonra, İstanbul Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu önünde başlayan protestolar sahura kadar sürdü. İsrail ve ABD bayrakları yakan öfkeli kalabalığın taşkınlık yapması üzerine saat 02.30 sıralarında polis müdahale etti. Yurt genelinde de İsrail'in Gazze operasyonuna yönelik protestolar gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asıl kırıcı davranan Amerika'dır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN