Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapıya 'seçim' önlemi

Paralel yapının Köşk seçimlerine müdahil olmak amacıyla 4 ay için düğmeye bastığı ve eski siyasetçileri de aracı olarak kullandığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.7.2014
10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turuna paralel yapının müdahil olmaya çalıştığı tespit edildi. Edinilen biliye göre paralel yapı cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek için yaklaşık 4 ay önceden düğmeye bastı. Uluslararası bağlantıları da olan paralel yapının, eski ünlü bir siyasetçi aracılığıyla muhalefet partilerine lobi yaptırdığı, ünlü bir işadamının da katılımıyla bazı isimlerin "ortak aday" olması için lobi faaliyeti sürdürdüğü tespit edildi. Ortak aday belirleme sürecinde, bir yandan kamuoyu, muhalefet partilerinin destekleyeceği bir ortak aday fikrine ısındırılırken, bir yandan da "aslında aday gösterilmesi düşünülmeyen" isimler gündeme getirilerek kamuoyu yanıltıldı. Böylece aday gösterilmek istenmeyen isimler yıpratıldı. Paralel yapının istediği isim ise son ana kadar partilerin kurmaylarına bile duyurulmadı.

YENİ PARTİ İLE TEMAS

Paralel yapı ayrıca seçimin ikinci tura kalabilmesi durumunda muhalefetin şansının artacağını hesaplayarak birinci tur için harekete geçti. Çeşitli partilerle temasa geçildi. Yeni kurulan bir parti ile de temas edildiği ve bu partinin şansının olup olmadığının ölçüldüğü öğrenildi. Ancak sonuçlar beklentilerin altında kalınca alternatif planlara yönelindi.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ARTIRI LIYOR
Paralel yapının, kontrol edebildiği devlet imkanlarıyla seçimleri sabote etmemesi için güvenlik güçleri de önlemler hazırlıyor. Özellikle sandıkların seçim kurullarına sağlıklı iletilmesi için ek önlemler alınıyor. Hem teknik altyapı koruması, hem fiziki koruma seçimde üst düzeye çıkarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapıya 'seçim' önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN