Şehit ablasına bir 'gelecek' bıraktı

Giriş Tarihi: 24.7.2014
Kamuda istihdam hakkını elde eden ilk sivil şehit yakını, terör örgütünün bundan 6 yıl önce Diyarbakır'da dershane önündeki bombalı saldırısında henüz 17 yaşındayken yaşamını yitiren Rıdvan Süer'in ondan bir yaş büyük ablası Esra Nur oldu. 25 yaşındaki Esra, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün şehit yakınlarına verdiği iftarda yapılan ilk atamada kamuya yerleştirildi. İftar yemeğinde Başbakan Erdoğan'la aynı masada oturan baba Şemsettin Süer, "Kızım Cezayir'de eşinin yanında olduğu için ona güzel haberi ben verdim. Sevinçten havalara uçtu. Başbakanımızdan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu düzenlemeler sayesinde kızımın güzel bir geleceği olacak. Şehit oğlumun ablasına bıraktığı en güzel hatıra" diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemeyle ilk kez sivil terör mağdurlarına kamuda bir istihdam ile maaş hakkı getirilmişti. Aile Bakanlığı tarafından önceki gün düzenlenen iftar yemeğinde 3 bin 527 şehit yakınının kamudaki ilk atamaları bizzat Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Kura usulü atamayla Ankara Yargıtay Başkanlığı'na memur olarak yerleştirilen 25 yaşındaki Esra Nur, önümüzdeki günlerde Cezayir'den Türkiye'ye dönerek iş başı yapacak.

2 YILDA 35 BİN ATAMA
İlki önceki gün 3 bin 527 kişi ile başlayan şehit yakını ve gazilerin kamuda atanma süreci iki ay içerisinde yaklaşık 6 bin kişinin atanması ile devam edecek. Aile Bakanlığı, iki yıllık sürede 35 bin şehit yakınının atamasını tamamlamayı planlıyor. Atama süreci ile sivil şehit yakınları da peyderpey iş hakkını elde edecek.

SIMSIKI SARILDIM

Şehit ailelerine verilen iftar yemeğinde Başbakan Erdoğan'la aynı masada oturan baba Şemsettin Süer, "bu benim için çok gurur vericiydi. Oğlumu kaybettiğim ilk günden bu yana Başbakanımız hep bizimle ilgilendi. Masada görünce de tanıdı. Ben de o an dayanamayıp sımsıkı sarıldım" dedi.

7 kişi can vermişti
Diyarbakır 'da 3 Ocak 2008'de askeri servis aracının geçişi esnasında bomba yüklü araç patlatılmış, dershane önündeki 6'sı öğrenci 7 kişi hayatını kaybetmişti. Şehitlerden biri Rıdvan Süer, bir diğeri ise AK Parti milletvekili Oya Eronat'ın oğluydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit ablasına bir 'gelecek' bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN