Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan'dan cami müjdesi

Atatürk'ün doğduğu şehir Selanik'te bir camii ibadete açılacak.

Giriş Tarihi: 24.7.2014 11:26
Atina'ya cami yapılması tartışmaları sürerken, Atatürk'ün doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Selanik'ten cami müjdesi geldi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Yunanistan ziyaretinde Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, Selanik'te bir camiyi Müslümanların ibadetine açmaya ve Müslüman mezarlığı kurmak için çalışma başlattığını ve Eylül'de projenin başlayacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Kilise temsilcisi Metropolit Varnavas, Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, Yunan basın yayın kuruluşlarının temsilcileri, Yunan işadamları, Batı Trakyalı soydaşlar ve Selanik'te yaşayan Müslümanlarla birlikte iftar yemeğinde bir araya geldi.


İSLAM SANATI MÜZESİ KURULACAK

İftardan önce Belediye Başkanı Butaris ile görüşen Müezzinoğlu, bölgede Müslümanların ibadet edeceği ve imamını kendilerinin seçeceği bir camii ve Müslüman mezarlığı kurulmasını istedi. Butaris ise, Atatürk'ün evinin bulunduğu caddenin restorasyonu için planları bulunduğunu ayrıca Selanik'teki tarihi Yeni Cami ve Alaca İmaret Camisi'ni "İslam Sanatı Müzesi" yapmayı planladıklarını açıkladı.


CAMİİ VE MÜSLÜMAN MEZARLIĞI KURULACAK

Müezzinoğlu'nun gündeme getirdiği Selanik'te Müslüman mezarlığı ve cami konusuyla ilgili girişimleri bulunduğunu anlatan Butaris, yetkili makamlardan Selanik'te Pavlu Mela kışlasındaki küçük caminin Müslümanlara verilmesi ve bir şehir sınırları içinde bir Müslüman mezarlığı oluşturulması konusunda talepte bulunduğunu kaydetti.


MÜEZZİNOĞLU "3-5 YILA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK"

Müezzinoğlu ise camii adımı ile ilgili olarak "bugüne kadar yapılmamış olması büyük eksiklik. Sadece 10 Kasım'da 3 bin kişi Selanik'i ziyaret ediyor. Bunların yüzde 10'u bile camiye gitmek istese gidebilecekleri ibadethane yok. Bu bir süreç meselesi. 3-5 yıl içinde çok önemli değişiklikler olacağına inanıyorum" dedi.


"YUNANİSTAN ADIM ATSA HEYBELİADA MASAYA GELEBİLİR"

Türkiye'nin son yıllarda azınlık vakıfları ve sorunlarına ilişkin bir çok düzenleme yaptığını belirterek, "Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması uluslar arası boyutu olan bir sorundur. Sadece azınlığın din adamı yetiştirmesiyle ilgili değildir. Bu konudaki değerlendirmeler Türkiye'nin kendi stratejisine göre yapılacaktır. Biz azınlık haklarına ilişkin sorunların 10'de 9'unu çözdüysek Yunanistan 10'da birini bile çözmedi. Azınlıkların eğitim hakkı, Atina'da camii, müftü seçimi gibi konularda Yunanistan bir adım atsa Heybeliada'da masaya gelebilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'dan cami müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN