Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Filistin politikamız altın harflerle yazılacak'

Giriş Tarihi: 25.7.2014

Bakan Davutoğlu, "Bizim Türk milletinin tarihine altın harflerle yazılacak bir Filistin politikamız var. Filistin davamızda utanılacak hiçbir şeyimiz olamaz" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, aHaber'in sorularını yanıtlarken, Gazze'deki duruma ilişkin, hem ateşkesin sağlanması hem de açık hapishane şartlarını iyileştirecek bir sürecin başlatılmasını sağlayacak çalışma yaptıklarını söyledi. Gazze'de bir yandan da hayatın sürdüğüne işaret eden Davutoğlu, bölgede dün bütün mazotun bittiğini ve hastanelerin bile çalışamayacak hale geldiğini hatırlattı. Davutoğlu,"Bunların temin edilip Gazze'ye intikal ettirebilmesi için İsrail ile de Mısır ile de temas kurmaktan başka türlü Gazze'ye ulaşmak mümkün değil. TİKA mazotu temin etti ve Gazze'ye intikali için çalışmalar sürüyor. Bu konuda Türkiye dışında alanda bu işi yapabilecek kapasitede başka kimse yok" dedi. Filistin konusunda hem ABD Dışişleri Bakanı John Kerry hem Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal hem de Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el- Attiye ile her gün görüşerek görüş ayrılıklarını gidermeye çalıştıklarını anlatan Davutoğlu, "Birlikte bir taslak üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ümit ederiz birkaç gün içinde hayırlı bir noktaya geliriz. Bizim için önemli olan ateşkes ve insani yardımın devam etmesi" diye konuştu. Kürecik'teki füze kalkanı tesisleri konusunda muhalefetin iddialarını değerlendiren Davutoğlu, Kürecik'in çevre bölgelerde tansiyon yükselince Türkiye ve NATO'nun güvenliğini sağlamak için tesis edildiğini vurguladı. Davutoğlu, "İsrail'in bilgi aktarımına ihtiyacı yok. Kürecik olmasaydı İsrail güvenliğini terk etmiş mi olacaktı. İsrail kendi güvenliğini zaten en sofistike araçlarla sağlıyor" dedi. 2009'daki Mavi Marmara olayından bu yana hiçbir Türk ve İsrail askerinin bir odada bir arada bulunmadığının altını çizen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "Sayın Abbas'ın bana söylediklerini açıklarsam çok ayıp olacaktır" ifadelerine ilişkin ise şunları söyledi: "İhsanoğlu'nun ne kastettiğini bilemem. Ama Abbas ile her zaman dürüst ve açık görüşmelerimiz olmuştur. Bazen görüş ayrılıkları da olur. Bunlar utanılacak şeyler değildir. Bizim, Türk milletinin tarihine altın harflerle yazılacak bir Filistin politikamız var. Filistin davamızda utanılacak hiçbir şeyimiz olmaz."

LİBYA'DAN TAHLİYE OLABİLİR

Davutoğlu, Libya'da şiddetin artmasıyla ilgili gelişmeleri değerlendirirken ise Başbakan Erdoğan ile de görüştürlerini, ülkedeki Türk vatandaşlarının tahliyesi noktasında tedbirleri aldıklarını ifade etti. Bakan Davutoğlu, "Trablusgarp'taki Büyükelçilik ile ilgili tahliye tedbiri almamız söz konusu olabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Filistin politikamız altın harflerle yazılacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN