Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oy verme işlemi başladı

Cumhurbaşkanı seçimi için gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.

Giriş Tarihi: 26.7.2014 10:00 Güncelleme Tarihi: 26.7.2014 11:24
Cumhurbaşkanı seçimi için Kırklareli'nin Dereköy Gümrük Kapısı'nda oy verme işlemi başladı.

Vatandaşlar, gümrük kapısının geçiş bölümünde kurulan sandıkta oylarını kullandı.

Avusturya'dan sınır kapısına gelen Muzaffer Güne, oyunu kullanarak, seçimin Türkiye'ye hayır getirmesini temenni etti.

Kırklareli İl Seçim Kurulu Müdürü İbrahim Özkök, şimdiye kadar kapıda 3 vatandaşın oy kullandığını söyledi.

Özkök, gümrük kapılarında oy verme işleminin 10 Ağustos'ta sona ereceğini kaydetti.


VATANDAŞLAR CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN OY KULLANIYOR

Cumhurbaşkanı seçimi için Edirne'nin Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.

Gurbetçiler, Edirne'deki Kapıkule Gümrük Kapısı'na 8, İpsala Gümrük Kapısı'na 2, Hamzabeyli ve Pazarkule'de de birer sandıkta oylarını kullandı.

Yaşadıkları ülkelerdeki konsolosluklarda cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanabilmek için kayıt yaptırmayan bazı gurbetçiler oy kullanamadan sınır kapısından geçiş yaptı.

İsviçre'den gelen Aylin Karaoğlan, dün akşamdan bu yana oy kullanmak için Kapıkule Gümrük Kapısı'nda beklediğini söyledi.

Mevlüt Kaya da 50 yıldır Almanya'da yaşadığını ve Türkiye'de ilk defa oy kullanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı seçiminin devlet, millet ve Türkiye Cumhuriyeti için hayırlı olmasını dileyen Kaya, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkeleri için seçimlerde oy kullanabilmeleri çok güzel bir uygulama. Herkes oyunu içtenlikle kullanıyor" diye konuştu.


"OYUMU, VATANIMIZ, MİLLETİMİZ İÇİN KULLANACAĞIM"

Almanya'dan gelen Hikmet Canlıer ise dün gece yarısından bu yana oy kullanmak için sınır kapısında beklediğini dile getirdi.

Ailesiyle Kapıkule'de, araçlarında konakladıklarını anlatan Canlıer, "Oyumu vatanımız, milletimiz için kullanacağım. Millet ilk defa demokratik şekilde cumhurbaşkanını kendi seçiyor" diye konuştu.

Almanya'dan gelen İhami Tepe de Türkiye'de bundan sonra cumhurun dediğinin olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı seçiminin Türkiye'nin ilerlemesi için çok büyük bir adım olduğunu vurgulayan Tepe, seçimlerin hayırlı olmasını diledi.


ATATÜRK HAVALİMANI'NDA OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı seçimi için gümrük kapılarında 10 Ağustos'a kadar sürecek oy verme işlemleri çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda vatandaşlar oy kullanmaya başladı.

Yurt dışında yaşayıp söz konusu tarihlerde Türkiye'de bulunan ya da randevu aldığı veya kendisi için belirlenen günde yaşadığı ülkede oyunu kullanmayan seçmenler için dış hatlar terminaline Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri nezaretinde 6 sandık konuldu.

Sandık başında Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarasını gösteren nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportunu görevli memurlara ibraz eden seçmenler, sabah saatlerinden itibaren cumhurbaşkanını seçmek için oyunu kullandı.

Havalimanındaki 1. seçim sandığında oy kullanan Almanya'da yaşayan Rizeli Azmi Koyuncu, halkın istediği cumhurbaşkanını seçmesinin önemine değindi.

Koyuncu, seçilecek cumhurbaşkanından çok şeyler beklediklerini ifade ederek, "Bu memleketin Avrupa Birliği standartlarına uyması lazım. Bunlar yapılıyor da. Bugün memleketime izne geldiğim zaman Türkiye'nin eskisi gibi olmadığını görüyorum" dedi.

Singapur'dan Türkiye'ye geldiğini ifade eden Ahmet Atay da seçimin Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek, "Toplumu kucaklayan, birleştiren, ülkemizi yurt dışında seviyeli bir şekilde temsil edecek bir cumhurbaşkanı isterim" diye konuştu.


DUBAİ'DEN GELDİ, OYUNU KULLANDI

Hümeyra Başlar da Türkiye'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine alışkın olmadıklarını dile getirdi. Başlar, halkın cumhurbaşkanını seçmesinin çok güzel olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ben Mısır'da yaşadım, Ürdün'de yaşadım. Şu an Dubai'de yaşıyorum. 15 senedir yurt dışındayız. İlk zamanlara göre Türkiye'ye bakış açısı çok değişti. Bu bir gerçek. Ama son zamanlardaki karışıklık Türkiye'deki insanlar gibi bizi de çok üzüyor. İnşallah gelen kişi herkese aynı mesafeli ve adil olur. Umudumuz budur. İnşallah halkımız için en hayırlı olan neyse o olur."


10 AĞUSTOS'A KADAR OY VERİLEBİLECEK

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimine göre, gümrük kapılarında oy verme işlemi 10 Ağustos'a kadar sürecek.

Yurt dışında yaşayıp söz konusu Türkiye'de bulunan ya da randevu aldığı veya kendisi için belirlenen günde yaşadığı ülkede oyunu kullanmayan seçmenler, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oyunu kullanabilecek. Seçmenlerin, gümrük kapısında oy kullanması için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportunu yanında bulundurması gerekecek. Nüfus cüzdanı veya pasaportunda kimlik numarası olmayanlar, üzerinde kimlik numarası bulunan ek bir kimlik belgesini göstermek zorunda olacak.


ZONGULDAK HAVALİMANI'NDAKİ GÜMRÜK KAPISINA GELEN GURBETÇİLER OY KULLANDI

Cumhurbaşkanı seçimi için Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki Zonguldak Havalimanı'nda bulanan gümrük kapısına gelen gurbetçiler, oy kullandı.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimine göre 10 Ağustos'a kadar oy verme işleminin süreceği gümrük kapılarından Zonguldak Havalimanı'nda da yurt dışında yaşayıp Türkiye'de bulunan ya da randevu aldığı veya kendisi için belirlenen günde yaşadığı ülkede oyunu kullanmayan seçmenler sandık başına gidiyor.

Zonguldak Havalimanı'nda kurulan tek sandıkta ilk oyu kullanan gurbetçilerden Ali Kuşçu (45), Almanya Bielefeld kentinde yaşadığını, dün tatil için memleketi Bartın'a geldiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanmak üzere havalimanına geldiğini belirten Kuşçu, "Gurbetçilere oy kullanma imkanı tanınması çok güzel. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kez halkın seçtiği cumhurbaşkanı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına bu imkanı tanıması gurur verici. Uygulamayı beğendim, inşallah seçimler hayırlı olur" diye konuştu.

Gurbetçi Ahmet Tuncer (57) de Almanya'nın Gelsenkirchen kentinden 2,5 ay önce Saltukova'ya geldiğini, Ramazan Bayramı'ndan sonra da yurt dışında geri döneceğini vurguladı.

Daha önce gümrük kapılarında oy kullandığını anlatan Tuncer, ilk kez halkın oylarıyla seçilecek cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gitmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Naciye Tuncer de Türkiye'deki seçimlere yönelik ilk defa sandık başına gittiğini, bunun da cumhurbaşkanlığı için olmasından gurur duyduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oy verme işlemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN