Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Öz, hukuk kimliğini yitirdi'

Bozdağ, savcı Zekeriya Öz'ün hukuk kimliğini kaybettiğini belirterek "Sevmediği için Başbakan'ı tehdit edebiliyorsa, o halde sıradan vatandaşa dünyayı dar eder" dedi

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Bozdağ, Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün Twitter'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlarken, yargı görevi yapanların tarafsız ve bağımsız olmalarının son derece önemli olduğunu söyledi. Bozdağ, "İnsanlarımız yargı görevi yapanlara güvenemediği zaman orada adaleti tesis etmenin imkanı yoktur. Bolu cumhuriyet savcılarından Zekeriya Öz, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla maalesef tarafsız ve bağımsız bir şekilde görev yapmadığını ortaya koymaktadır" diye konuştu. Bozdağ, Adalet Bakanı olarak bir cumhuriyet savcısını bu yönde eleştirmesinin hoşuna gitmediğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bugün, sayın savcı sevmediği için Başbakan'ı tehdit edebiliyorsa sıradan bir vatandaşla arasında ihtilaf olduğu zaman herhalde o vatandaşa dünyayı dar eder. O yüzden Zekeriya Öz, hukukun içinde kalmaya ve hukuka saygı çerçevesinde hareket etmeye mecburdur. Onun burada seçme hakkı yoktur ama maalesef yaptığı açıklamalar ve ortaya koyduğu eylemlerle cumhuriyetin savcısı, tarafsız ve bağımsız bir hukuk adamı olma kimliğini yitirmiştir."

'HSYK GEREĞİNİ YAPMADI'
Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun bugüne kadar bu konuda gereğini yapmadığını ifade eden Bozdağ, "HSYK, hukuk devletinin sigortasıdır. Hukukun dışına çıkanlara hukuku öğretecek yargı görevi yapanlar bakımından yegane mercidir. Maalesef bu konuda duyarlı bir tutum ortaya koyamamıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öz, hukuk kimliğini yitirdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN