Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralelciler bu kez yırtamayacak

Giriş Tarihi: 26.7.2014

Paralel örgüt, 'nöbetçi mahkeme' ve 'bir üst mahkeme' tezgâhıyla bugüne kadar yargılanmaktan kurtuldu. Sulh Ceza Hâkimliği, Paralel'in oyununu bozdu

Tarihi günler yaşıyoruz… Pensilvanya ihanet çetesi bu zamana kadar, tüm yargı sistemini yöneten Hakimler ve Savcılar Üst Kurulu'nun müdahaleleri ve mahkemelerde paralelci hakim ve savcılar sayesinde yargılanmaktan kurtuldu. 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra atanan savcı ve polislerin yaptığı soruşturmalar, ilk meyvelerini, mart ayının son günlerinde verdi. 19 Ocak'ta Adana-Gaziantep otoyolunda Suriyeli Türkmenlere yardım götüren MİT kontrolündeki TIR'ların durdurularak aranmasının ardından "casusluk" soruşturması başlatıldı. Paralel ihanet çetesine ilk operasyon, Adana'da yapıldı, 13 askeri personel gözaltına alındı, iki, asker tutuklandı. Ancak paralel örgüt mensubu hakim ve savcıların ağırlıkta olduğu bir üst mahkeme, askerler H.G. ve G.M'yi 15 Nisan'da tahliye etti. Paralel örgüte yönelik ikinci soruşturma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisine dinleme cihazı koyan polislere yönelik olarak Ankara'da geçen ay başlatıldı. 12 adreste arama yapıldı, Başbakan Erdoğan'ın eski koruma müdürü Zeki Bulut'un da aralarında olduğu 11 polis gözaltına alındı. Ancak paralelci hâklim ve savcılar, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın konutunu dinleme cüreti gösteren casuslar hakkında tutuklama kararı vermeye gerek duymadı. 11 polis serbest kaldı.

SULH CEZA HAKİMLİĞİ
Paralel ihanet çetesinin yargıyı işline geldiği gibi yönlendirerek oynadıkları "nöbetçi mahkeme" ve "bir üst mahkemeye itiraz ederek yırtma" oyunu, 'Sulh ceza hakimlikleri' oluşturulmasından sonra bozuldu. Binlerce kişiyi 'Selam' örgütü bahanesiyle dinleyip yüzlerce kişiyi gözaltına almayı planlayan Emniyet'teki ihanet çetesine yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı. Emniyet'teki sorguları tamamlanan çete mensupları, İstanbul'daki yeni oluşturulan Sulh Ceza hakimliklerine çıkarıldılar. İstanbul Adliyesi'nde, 6 sulh ceza hakimliği bulunuyor. Şüphelilerin tutuklanmasına ya da serbest bırakılmasına bu mahkemeler karar veriyor. İtirazlar da bir üst mahkemeye değil ancak tutuklamayı yapan bir üst sulh ceza hakimliğine yapılabiliyor. Dolayısıyla paralel ihanet çetesi mensubu polis şef ve memurlarının bu sefer adaletin elinden kurtulmaları zor görünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelciler bu kez yırtamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN